Podróże Co można zobaczyć za darmo w Pradze?

Co można zobaczyć za darmo w Pradze?

-

Ogólnodostępny jest Rynek Starego Miasta, przy którym znajduje się szereg zabytkowych budynków oraz pomnik Jana Husa. Występuje tutaj również wielu artystów ulicznych. Warto zobaczyć tętniący życiem rozległy Plac Wacława z monumentalnym gmachem Muzeum Narodowego i barokowym pomnikiem patrona.

Jedynie część kompleksu zamkowego na Hradczanach udostępniana jest za darmo. Nic nie płacąc możemy zobaczyć cogodzinną zmianę warty pod zamkiem oraz obejrzeć tutejsze ogrody. Spacer Mostem Karola, który Stare Miasto łączy z dzielnicą Mala Strana, również nic nie kosztuje. Ciekawym miejscem dla oszczędnych turystów jest żydowska dzielnica Josefov z licznymi synagogami oraz Wyszehrad, wzgórze z ruinami zamku z X wieku, gdzie pochowani są zasłużeni czescy naukowcy i artyści.

W Pradze całkowicie za darmo dostępna jest większość kościołów. Wśród nich wymienić trzeba tak rozpoznawalne jak: Kościół św. Mikołaja, Kościół Panny Marii Zwycięskiej czy Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem. Nic nie kosztuje wstęp do praskich parków: Stomovka, Petain i Letna.

Muzeum Sztuki Użytkowej (Umeleckoprumyslove Museum) udostępnia za darmo swoje zbiory we wtorki w godzinach 17:00-19:00. Galeria Narodowa prezentuje dzieła sztuki różnych okresów, od średniowiecza po współczesność. Wejście do wszystkich ośmiu oddziałów galerii, które znajdują się w różnych częściach miasta, jest bezpłatne jedynie w pierwsze środy miesiąca w godzinach 15:00-18:00. W ten sam dzień podziwianie wystaw stałych oferuje Muzeum Kampa z galerią sztuki nowoczesnej.

W pierwsze czwartki miesiąca nic nie kosztuje wstęp do Muzeum Muzyki, mieszczącego się w kościele św. Marii Magdaleny. Udostępniane są również rozmaite kolekcje prywatne, na czele z galerią Hunt Kastner Artworks, prezentującą osiągnięcia młodych artystów (często są to prowokacyjne dzieła). Jiri Svestka Gallery jest bezpłatna od wtorku do piątku.

Byliście kiedyś w tym mieście? Co spodobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

Michał Osienkiewicz

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zachować się wobec wegetarian?

Przed ustaleniem obiadowego menu powinniśmy zrobić mały rekonesans na temat nawyków żywieniowych naszych gości. Przede wszystkim spytajmy, czy ze względów religijnych nie mogą spożywać jakichś potraw albo też czy nie są wegetarianami. W miarę możliwości powinniśmy uwzględnić preferencje kulinarne naszych gości.

Jak urządzić małą łazienkę?

Mała łazienka może okazać się znacznie bardziej przestronna, jeśli zastosujemy kilka skutecznych aranżacyjnych sztuczek.

Zobacz też

Zapalenie sutka – objawy

Zapalenie sutka jest chorobą, która najczęściej dotyka kobiety w okresie połogu. To okres sześciu tygodni, w trakcie których w organizmie kobiety zachodzą istotne zmiany związane z przebytą ciążą i porodem. Problem połogowego zapalenia gruczołu piersiowego dotyczy nawet do 8% karmiących piersią kobiet.

Jak wybrać panele podłogowe?

Planując wystrój pomieszczenia, zwracamy dużą uwagę na wygląd każdego elementu, który ma się w nim znaleźć. Każdy szczegół ma...

Jakie czynniki wpływają na komfort w mieszkaniu?

Lokale mogą różnić się pod względem wielkości, sposobu ich użytkowania czy wystroju. Cechą wspólną jest to, że każdy z...

Może Cię zainteresuje: