Ogólnodostępny jest Rynek Starego Miasta, przy którym znajduje się szereg zabytkowych budynków oraz pomnik Jana Husa. Występuje tutaj również wielu artystów ulicznych. Warto zobaczyć tętniący życiem rozległy Plac Wacława z monumentalnym gmachem Muzeum Narodowego i barokowym pomnikiem patrona.
Jedynie część kompleksu zamkowego na Hradczanach udostępniana jest za darmo. Nic nie płacąc możemy zobaczyć cogodzinną zmianę warty pod zamkiem oraz obejrzeć tutejsze ogrody. Spacer Mostem Karola, który Stare Miasto łączy z dzielnicą Mala Strana, również nic nie kosztuje. Ciekawym miejscem dla oszczędnych turystów jest żydowska dzielnica Josefov z licznymi synagogami oraz Wyszehrad, wzgórze z ruinami zamku z X wieku, gdzie pochowani są zasłużeni czescy naukowcy i artyści.
W Pradze całkowicie za darmo dostępna jest większość kościołów. Wśród nich wymienić trzeba tak rozpoznawalne jak: Kościół św. Mikołaja, Kościół Panny Marii Zwycięskiej czy Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem. Nic nie kosztuje wstęp do praskich parków: Stomovka, Petain i Letna.
Muzeum Sztuki Użytkowej (Umeleckoprumyslove Museum) udostępnia za darmo swoje zbiory we wtorki w godzinach 17:00-19:00. Galeria Narodowa prezentuje dzieła sztuki różnych okresów, od średniowiecza po współczesność. Wejście do wszystkich ośmiu oddziałów galerii, które znajdują się w różnych częściach miasta, jest bezpłatne jedynie w pierwsze środy miesiąca w godzinach 15:00-18:00. W ten sam dzień podziwianie wystaw stałych oferuje Muzeum Kampa z galerią sztuki nowoczesnej.
W pierwsze czwartki miesiąca nic nie kosztuje wstęp do Muzeum Muzyki, mieszczącego się w kościele św. Marii Magdaleny. Udostępniane są również rozmaite kolekcje prywatne, na czele z galerią Hunt Kastner Artworks, prezentującą osiągnięcia młodych artystów (często są to prowokacyjne dzieła). Jiri Svestka Gallery jest bezpłatna od wtorku do piątku.
Byliście kiedyś w tym mieście? Co spodobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.