Gród w Biskupinie jest unikatowym stanowiskiem, ponieważ zawiera pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Tak wierne odtworzenie elementów grodu stało się możliwe, dzięki prowadzonym tu pracom wykopaliskowym.

Na terenie tego historycznego rezerwatu oprócz wspomnianej wyżej rekonstrukcji dawnej osady, powstało Muzeum Archeologiczne. Placówka ta prowadzi szeroko rozumianą działalność edukacyjną. Jej sztandarową imprezą, który posiada już swoją tradycję i splendor, jest festyn biskupiński. Odbywa się on w każdym trzecim tygodniu września. Festyn jest okazją do zetknięcia się na „żywo” z rzeczywistością historyczną. Organizowane są pokazy, warsztaty i prezentacje, które przybliżają życie mieszkańców grodu uczestnikom imprezy.

Dodatkową atrakcją jest „Diabeł Wenecki”, czyli statek, który zacumował przy półwyspie. W związku z tym istnieje możliwość wybrania się na przejażdżkę po Jeziorze Biskupińskim. Jest to możliwe prawie codziennie (za wyjątkiem poniedziałków) w godzinach od 9–17. Taki rejs trwa około 30 minut.

Warto wiedzieć, że Biskupin to jeden z dwóch istniejących w Polsce laboratoriów konserwacji drewna mokrego, wydobywanego podczas prac wykopaliskowych. Poza tym jest ośrodkiem archeologii eksperymentalnej.

Uwaga!

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest placówką, którą można zwiedzać przez cały rok (codziennie w godzinach od 8–18). Zimą ze względu na przesuniecie czasu obiekt jest udostępniony turystom do zmroku. Warto wiedzieć, że miejsce to jest otwarte także w święta państwowe oraz kościelne. Na zwiedzanie Muzeum Archeologicznego potrzebujemy około dwóch godzin. Muzeum dysponuje przewodnikami, posługującymi się językami: niemieckim oraz angielskim.

Byliście kiedyś w Biskupinie? Co zrobiło na Was największe wrażenie? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOd czego zależy wysokość emerytury?
Następny artykułZamiana renty na emeryturę

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here