Pierwszym zabytkiem, który należy zwiedzić jest katedra gnieźnieńska z relikwiami św. Wojciecha. Jej obecny kształt architektoniczny pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Znajduje się ona na Wzgórzu Lecha. Obiekt ten zaliczany jest do jednych z najwspanialszych i najcenniejszych zabytków Polski. To tutaj znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie będące dziełem sztuki romańskiej z XII wieku. W podziemiach można podziwiać najstarszy w Polsce napis nagrobkowy. Pochodzi on z początku XI wieku. Znajduje się tu jeden z największych skarbców katedralnych. Można go obejrzeć w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Katedrę gnieźnieńska można zwiedzać w dzień powszedni w godz. od 09.00 do 17.00. (od 12.00–13.00 – przerwa – odprawiana jest Msza Św.) Natomiast w miesiącach od października do kwietnia zwiedzanie kończy się o godz. 16.00. Wejście na wieżę katedralną czynne jest od 9.00 do 17.30. Zwiedzanie katedry jest bezpłatne. Płaci się za wstęp na wieżę katedralną i zwiedzanie Drzwi Gnieźnieńskich. Istnieje możliwość wejścia do podziemi, ale tylko dla zorganizowanych grup.

Jeśli chodzi o pozostałe obiekty sakralne, to można się wybrać do kościoła św. Jerzego, kościoła św. Jana Chrzciciela (gotycka polichromia al secco ze scenami z życia Chrystusa, Matki Bożej i świętych), kościoła św. Trójcy, kościoła Wniebowzięcia NMP, kościoła św. Michała Archanioła, kościoła św. Wawrzyńca kościoła św. Piotra i Pawła oraz kościoła św. Krzyża.

Uwaga!

Trudno sobie wyobrazić wizytę w tym mieście bez spaceru po starówce. Tą w Gnieźnie otaczają klasycystyczne kamienice, które zostały wybudowane w XIX wieku. Na terenie miasta działają dwie placówki muzealne. Są to: Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Muzeum Archidiecezjalne. Warto odwiedzić, ponieważ znajdują się tam eksponaty, które pochodzą z prac wykopaliskowych oraz skarbca katedralnego.

Czy byliście kiedyś w Gnieźnie? Co spodobało Wam się najbardziej? Piszcie w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Polsce? – Dolnośląski Szlak Barokowy
Następny artykułOd czego zależy wysokość emerytury?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here