Pod kopułą o średnicy 23 metrów umieszczono specjalny projektor. Jego waga wynosi około 2 tony, zaś wysokość to 5 metrów. Składa się on z około 120 mniejszych projektorów, dzięki którym można oglądać określone obiekty (m. in. planety, Słońce, Drogę mleczną i Księżyc).

W ramach prowadzonej działalności w pokazach może uczestniczyć 400 osób. Oto tematy seansów: „Kosmiczne głazy”, „Era statków kosmicznych”, „Czy jest tam kto?”, „Światełka na niebie” (pokaz dla dzieci), „Niebiescy handlarze i spekulanci”, „Do krańców Wszechświata”, „Wyspy Wszechświata”, „W magicznym kręgu planetarium”, „Nocni wędrowcy”, „Planety Olbrzymy”, „Sąsiedzi Ziemi”, „Niebo nad Śląskiem, Niebo nad Polską”, „Starożytne legendy o gwiazdozbiorach”, „Widok nieba w różnych krajach”, „Wyścig na Księżyc – marzenia i polityka” oraz „Z życia gwiazd”.

Oprócz tego można zwiedzić stację klimatologiczną. Znajduje się ona obok budynku planetarium. Są tam prowadzone regularne pomiary od czasu, gdy powstała. A było to na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. W podziemiach budynku znajduje się stacja sejsmologiczna. Mogą ją zwiedzać małe grupy szkolne (do 20 osób jednorazowo) ze względu na małe pomieszczenia. Należy wcześniej rezerwować terminy zajęć edukacyjnych. Można także wybrać się do obserwatorium astronomicznego. W bezchmurne dni organizowane są pokazy Słońca. Jest to atrakcja dostępna bez konieczności rezerwacji. Można także podziwiać niebo po zapadnięciu zmroku za pomocą największego w Polsce refraktora, czyli lunety soczewkowej. Oprócz tego planetarium przygotowuje dla zwiedzających interesujące wystawy.

Uwaga!

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie przygotowało ofertę dla zwiedzających indywidualnie, jak i grup szkolnych. Przed wizytą w tym miejscu warto zapoznać się z aktualnymi propozycjami seansów. Uwaga ta dotyczy szczególnie grup szkolnych, ponieważ planetarium cieszy się dużą popularnością.

Czy byliście kiedyś Śląskim planetarium? Co spodobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBeskid Żywiecki – atrakcje turystyczne
Następny artykułCo warto zobaczyć w Polsce? – Śląskie Wesołe Miasteczko

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here