Jest wiele kobiet, które nie wyruszają w podróż, bo… i tu następuje długa lista powodów: dziecko, mąż, awans w pracy, ślub przyjaciółki, a co rodzina powie itd., po chwili zastanowienia okazuje się, że tak naprawdę nie mamy odwagi odkopać starej listy, na której zapisałyśmy kiedyś miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć. A marzyłyśmy o wyjeździe do Nowej Zelandii, Tajlandii czy Brazylii. By zrealizować te marzenia potrzebujemy pieniędzy na bilet, dobrego przewodnika i odwagi.

Nikt nie powiedział, że od razu musimy jechać na odludzie, spać w szałasie i jeść to co dam nam natura. Na pewno znajdziemy dla siebie miejsce na świecie, które jest niezwykłe, a jednocześnie nie będzie tam problemu z noclegiem w przyzwoitych warunkach, jedzeniem w miejscowych restauracyjkach i licznymi atrakcjami, które nie pozwolą na nudę. Same możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Na noclegi powinnyśmy wybierać sprawdzone hostele. Meldujmy się w nich o przyzwoitych porach, by w przypadku braku miejsc, mieć czas na znalezienie nowej bazy noclegowej.

kobieta w podróżyFot. Katarzyna Olchowska

Samotna kobieta prawie zawsze narażona jest na męskie zaczepki. Jeśli nie życzymy sobie męskiego towarzystwa, dobrze jest szybko dać do zrozumienia, że jesteśmy zajęte. Obrączka na palcu może załatwić sprawe bez używania zbędnych słów. Oddzielną sprawą jest kwestia kobiecego stroju. W podróży dbamy zazwyczaj o wygode, ale z racji przebywania w krajach o wysokiej temperaturze pozwalamy sobie na krótki spodenki czy bluzki na ramiączkach. Tu ważna sprawa, kobiety jadące np. na Bliski Wschód, muszą pamiętać, żeby zakryć ramiona, kolana i łokcie. Strój powinnien być też luźny, a w niektórych państwach wymagana jest też chusta na głowie. W krajach muzułmańskich kobiety, które podróżują bez mężczyzny, muszą liczyć się także z innymi niepisanymi zasadami. W Iranie np. w środkach komunikacji publicznej są oddzielne wagony dla kobiet, a panie bez mężczyzny w autobusach muszą siedzieć w przedniej części pojazdu. Wybierając się do danego kraju warto sprawdzić czy kobieta jest tam traktowana w inny niż znany w Europie sposób. Może to nam oszczędzić w czasie podróży zbędnych kłopotów.

Kobieta zupełnie niepotrzebnie obawia się, że będzie źle traktowana. Miejscowi zazwyczaj dużo szybciej pomogą samotnej kobiecie niż mężczyźnie. Spokojnie więc pytajmy o drogę, noclegi i inne niezbędne nam informacje. Miejscowi w razie potrzeby na pewno pomogą nam dotrzeć na dworzec i kupić bilet.

Kobieta w podróży wcale nie musi być sama. Jeśli marzymy o wielkiej wyprawie, a jedyną przeszkodą jest strach przed samotną drogą, powinnyśmy poszukać sobie towarzystwa kogoś w takiej samej sytuacji. We dwie zawsze raźniej. Towarzysza podróży można znaleźć wśród znajomych albo na internetowych forach, które są kopalnią ludzi z takimi pasjami jak nasze.

Na co kobiety powinny uważać w podróży? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to jest faux pas? Jak tego uniknąć?
Następny artykułJak zorganizować garden party?

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here