Ciekawostką jest to, że tworząc szlak cysterski w Polsce, uwzględniono realia historyczne. Pętlom przyporządkowano dzielnice historyczne, na którym się znajdowały się określone obiekty, z niedużymi modyfikacjami. Na ich trasach znajdują się funkcjonujące opactwa, cysterskie ośrodki odnowy duchowej, przeoraty oraz obiekty pocysterskie. W ten sposób powstały cztery pętle:

cystersiFot. sxc.hu

– pętla małopolska – z głównymi ośrodkami w: Szczyrzycu, Ludźmierzu, Krakowie-Mogile, Jędrzejowie, Koprzywnicy, Wąchocku i Sulejowie. W Szczyrzycu przy klasztorze znajduje się duże muzeum, które można zwiedzać w dni powszednie, niedziele i święta, w wyznaczonych godzinach. W Krakowie-Mogile turystom udostępniono do oglądania opactwo, bazylikę, drewniany kościół św. Bartłomieja oraz ogród klasztorny. Grupy proszone są o wcześniejszą rezerwację;

– pętla śląska z obiektami w: Trzebnicy, Lubiążu, Krzeszowie, Kamieńcu Ząbkowickim, Henrykowie, Jemielnicy i Rudach – warto odwiedzić zespół pocysterski w Rudach, ponieważ jest on przykładem lokalizacji opactwa zgodnie z regułą św. Benedykta, bez żadnych odstępstw;

– pętla wielkopolsko-lubuska z obiektami cysterskimi w: Ołoboku, Lądzie, Łeknie, Wągrowcu, Owińskach, Przemęcie, Wieleniu Nadobrzańskim i Obrze, Paradyżu, Zemsku czy Bledzewie;

– pętla pomorsko-kujawsko-chełmińska z obiektami m.in. w: Reczu, Marianowie, Cedyni, Pełczycach, Kołbaczu, Szczecinie, Wolinie oraz Koszalinie, Gdańsku-Oliwie czy Pelpinie.

Uwaga!

W ramach popularyzacji dziedzictwa cysterskiego organizowane są jarmarki cysterskie (między innymi w Pelpinie), festyny czy różnego rodzaju imprezy kulturalne (np. koncerty). Poza tym na terenie Wielkopolski utworzono „Cysterski Szlak Rowerowy”. Zaczyna się on w Poznaniu, biegnie przez Owińska, Wągrowiec, Tarnowo Pałuckie, aby zakończyć się w Łeknie.

Jakie miejsca znajdujące się na Szlaku Cysterskim już widzieliście? Uważacie, że warto zwiedzić tenże szlak? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRudy Raciborskie – atrakcje
Następny artykułNajdziwniejsze miejsca w Polsce

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here