Do niezwykle atrakcyjnych ze względu na walory lecznicze wód jak i turystyczne należą ośrodki znajdujące się na terenie Beskidu Sądeckiego. Do jednych z najbardziej znanych należy Krynica-Zdrój. Uzdrowisko powstało w XIX wieku i od tamtej pory cieszy się dużą popularnością wśród kuracjuszy oraz turystów. Znajduje się tutaj, m. in. Muzeum Nikifora, słynnego malarza. Oprócz tego warto pospacerować po deptaku i centrum, wybrać się na Górę Parkową, do Parku Zdrojowego, Parku Słotwińskiego i Słotwin, Krynicy Dolnej i Doliny Czarnego Potoku.

Szczawnica to również pięknie położone miasto w sercu Pienińskiego Parku Narodowego. Turystyka uzdrowiskowa opiera się na wodzie leczniczej o nazwie szczawa. Obecnie kuracjusze oraz turyści mogą pić wodę z ujęć o nazwach „Stefan”, „Józefina”, „Magdalena”, „Szymon”, Wanda” oraz „Waleria”. Poza tym miejscowość ta słynie z łagodnego klimatu. W Szczawnicy można podziwiać uzdrowiskową architekturę, wybrać się na szczyt Trzy Korony czy skorzystać z możliwości spływu tratwą na rzece Dunajec.

Uzdrowiska w MałopolsceFot. sxc.hu

W dolinie Popradu leżą dwa uzdrowiska, czyli Muszyna i Piwniczna. Oba miejsca przyciągają walorami leczniczymi oraz turystycznymi. W przypadku Piwnicznej wodami leczniczymi są szczawy. Jest to także miejsce, gdzie można zobaczyć wiele ciekawych obiektów. Znajduje się tu, m. in. studnia z XVII wieku oraz działająca do dziś maszyna parowa z XIX wieku. A co się tyczy Muszyny, to można tu zobaczyć fragmenty murów i baszty zamku czy obronny kościół św. Józefa Oblubieńca, reprezentujący styl barokowy.

W Beskidzie Sądeckim znajdują się także mniejsze uzdrowiska. Są to: Żegiestów i Łomnica-Zdrój. Na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców leży Rabka, zaś w Beskidzie Niskim Wysowa i Wapienne. Nie można zapomnieć o podkrakowskich Swoszowicach i Krzeszowicach.

Uwaga!

Niewiele osób wie, że w Małopolsce znajdują się dwa uzdrowiska pod ziemią, gdzie leczy się inhalacją dzięki dużej zawartości jodu w powietrzu. Taką propozycję dla zainteresowanych osób przygotowały kopalnie soli w Wieliczce oraz Bochni.

Czy byliście kiedyś w uzdrowisku? Co podobało Wam się najbardziej w tym miejscu? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Rabce Zdroju?
Następny artykułJaki nocleg w Gorcach wybrać?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here