Oto propozycje zabytków sztuki romańskiej, które warto zobaczyć:

– Rotundy – rotunda to, najprościej mówiąc, budowla wybudowana na planie koła. Rotundy są jednymi z przykładów świątyń, które powstawały w okresie popularności sztuki romańskiej. W Polsce do najlepiej zachowane tego rodzaju obiekty to m.in.: te w Stroni k. Oleśnicy, kaplicy zamkowej w Legnicy, św. Gotarda w Strzelinie, św. Jana Chrzcielna w Grzegorzowicach św. Prokopa w Strzelnie czy św. Mikołaja w Cieszynie;

– Największą grupę stanowią szeroko rozumiane obiekty sakralne (katedry, kościoły, kolegiaty). Najbardziej znanymi są: kościół św. Idziego w Inowłodzu, kościół św. Wojciecha w Krakowie, Kościół Imienia Najświętszej Marii Panny w Inowrocławiu, kościół św. Jana Chrzciciela w Prandocinie, kościół św. Mikołaja w Wysocicach, kościół Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku czy kościół św. Idziego we Wrocławiu. W stylu romańskim zostały wybudowane kolegiaty: Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego w Tumie, św. Pawła Apostoła w Kaliszu, św. Marcina w Opatowie (jedna z najlepiej zachowanych brył romańskich w naszym kraju), Świętych Piotra i Pawła w Kruszwicy;

Kolejną grupą, którą należy wymienić, są opactwa. Należą do nich m.in.: relikty pierwszego kościoła Bożogrobców w Miechowie, zakon cystersów w Mogile, kościół w zespole cysterskim w Kołbaczu, opactwo benetytów w Tyńcu, opactwo cystersów w Wąchocku, opactwo benedyktyńskie w Świętym Krzyżu, opactwo cystersów w Jędrzejowie czy klasztor cysterek w Trzebnicy;

– W stylu romańskim budowano także obiekty świeckie. Tyle że do naszych czasów zachowało się ich dużo mniej niż sakralnych. Należą do nich: zamek na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, wieża zamku w Lublinie, relikty zamku w Krakowie, wieża zamkowa Czchowie, wieża w miejscowości Stołpie, grodzisko na Zawodziu oraz relikty wieży w Kaliszu.

Czy macie jakieś swoje propozycje zabytków sztuki romańskiej, które warto zwiedzić? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOjcowski Park Narodowy – atrakcje
Następny artykułMirror’s Edge – poradnik

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here