Prawo Czy dziecko musi mieć paszport?

Czy dziecko musi mieć paszport?

-

Podróże kształcą, bawią i rozwijają. Młodzi rodzice coraz częściej wyjeżdżają za granicę razem z małymi dziećmi. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów przed wyjazdem, warto wcześniej wyrobić swoim pociechom paszporty, dzięki którym będą mogły swobodnie przekraczać wszystkie granice świata. Przemieszczając się w obrębie Unii Europejskiej dziecko musi mieć ważny dokument tożsamości, zamiast wyrabiać mu dowód i paszport, ponosząc podwojone koszty możemy wyrobić jedynie paszport, który umożliwi dziecku swobodne przekraczanie granic wszystkich niemal krajów świata.

Stare paszporty umożliwiały dopisanie małoletnich dzieci do paszportu dorosłego. Kiedy jednak wprowadzono nowe paszporty biometryczne i tymczasowe zlikwidowano taką możliwość. Dziecko, jak każdy obywatel, potrzebuje paszportu, który ułatwi jego identyfikację, czyli dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

Termin ważności
Paszporty małoletnich podróżników mają terminy ważności. Maluchy, które nie ukończyły jeszcze piątego roku życia posiadają paszport tymczasowy, który musi być wymieniany co roku. Nieco starsze dzieci znajdujące się w przedziale wiekowym 5-13 lat korzystają już z paszportu biometrycznego, który ma 5-letni termin ważności. Jeśli często podróżujemy warto pamiętać o wcześniejszej aktualizacji dokumentu, ponieważ nie przekroczymy granicy z nieważnym dokumentem. Pamiętajmy także o tym, że dzieci do lat 5 nie muszą być obecne w czasie wyrabiania paszportu. Dzieci starsze muszą towarzyszyć rodzicom przy składaniu wniosku.

Młodszym dzieciom przysługują paszporty tymczasowe, jednakże na prośbę rodziców mogą wyrobić dziecku paszport biometryczny, wówczas jednak obecność dziecka przy składaniu wniosku jest obowiązkowa. Termin ważności dla dokumentu biometrycznego dziecka poniżej piątego roku życia także wynosi jeden rok. Czas oczekiwania na wyrobienie paszportu to średnio 30 dni, dlatego należy wcześniej pamiętać o tej formalności. Koszt dokumentu wynosi 30 złotych.

Byliście już w podróży z dzieckiem? Gdzie się wybraliście?

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Powiadomienie sms o przelewie

W dobie szerokiego dostępu do internetu zarówno w komputerach, jak i w komórkach mamy coraz łatwiejszą możliwość sprawdzenia, kiedy nasze pensje są już na naszych kontach. Większość banków udostępnia nam usługę, dzięki której o otrzymanych płatnościach dowiemy się natychmiast, gdy zostaną one przez nasz bank zaksięgowane.

Jaka kara grozi za fałszowanie dokumentów?

Przeciętny człowiek rzadko spotyka się z tym przestępstwem. Może ono dotyczyć nie tylko dokumentu, ale także podpisu, pieniędzy czy kart kredytowych. Jest tyle przestępstw fałszerstwa, ile możliwości odzwierciedlenia oświadczenia woli drugiej osoby.

Zobacz też

Franczyza – co to jest?

Kiedy opcja pracy na czyjś rachunek przestała być dla nas satysfakcjonującą, zaczynamy poważniej rozglądać się za swoim biznesem. Jeśli posiadamy fundusze, pomysł na ich zagospodarowanie, dobry biznes plan i zapał, to droga do sukcesu gwarantowana. Co jednak jeśli nie mamy kompletnie żadnego planu zagospodarowania gotówki, a bardzo zależy nam na swoim interesie? Wtedy najodpowiedniejszą formą będzie franchising. Skomplikowana spolszczona nazwa wytłumaczona w bardzo prosty sposób, to prowadzenie działalności pod szyldem znanej marki.

Wkrótce zostaniesz mamą? O tych gadżetach warto pomyśleć!

Jako przyszła mama na pewno nie możesz doczekać się spotkania z maleństwem. W trzecim trymestrze pojawia się syndrom wicia...

Urządź swoje wnętrze i… śpij spokojnie. Dobre łóżko to podstawa!

Wybierając łóżko zazwyczaj mamy na uwadze to, by pasowało do stylu wnętrza. Słusznie, ponieważ jest ono najważniejszym meblem w...

Może Cię zainteresuje: