Prawo Czy dziecko musi mieć paszport?

Czy dziecko musi mieć paszport?

-

Podróże kształcą, bawią i rozwijają. Młodzi rodzice coraz częściej wyjeżdżają za granicę razem z małymi dziećmi. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów przed wyjazdem, warto wcześniej wyrobić swoim pociechom paszporty, dzięki którym będą mogły swobodnie przekraczać wszystkie granice świata. Przemieszczając się w obrębie Unii Europejskiej dziecko musi mieć ważny dokument tożsamości, zamiast wyrabiać mu dowód i paszport, ponosząc podwojone koszty możemy wyrobić jedynie paszport, który umożliwi dziecku swobodne przekraczanie granic wszystkich niemal krajów świata.

Stare paszporty umożliwiały dopisanie małoletnich dzieci do paszportu dorosłego. Kiedy jednak wprowadzono nowe paszporty biometryczne i tymczasowe zlikwidowano taką możliwość. Dziecko, jak każdy obywatel, potrzebuje paszportu, który ułatwi jego identyfikację, czyli dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

Termin ważności
Paszporty małoletnich podróżników mają terminy ważności. Maluchy, które nie ukończyły jeszcze piątego roku życia posiadają paszport tymczasowy, który musi być wymieniany co roku. Nieco starsze dzieci znajdujące się w przedziale wiekowym 5-13 lat korzystają już z paszportu biometrycznego, który ma 5-letni termin ważności. Jeśli często podróżujemy warto pamiętać o wcześniejszej aktualizacji dokumentu, ponieważ nie przekroczymy granicy z nieważnym dokumentem. Pamiętajmy także o tym, że dzieci do lat 5 nie muszą być obecne w czasie wyrabiania paszportu. Dzieci starsze muszą towarzyszyć rodzicom przy składaniu wniosku.

Młodszym dzieciom przysługują paszporty tymczasowe, jednakże na prośbę rodziców mogą wyrobić dziecku paszport biometryczny, wówczas jednak obecność dziecka przy składaniu wniosku jest obowiązkowa. Termin ważności dla dokumentu biometrycznego dziecka poniżej piątego roku życia także wynosi jeden rok. Czas oczekiwania na wyrobienie paszportu to średnio 30 dni, dlatego należy wcześniej pamiętać o tej formalności. Koszt dokumentu wynosi 30 złotych.

Byliście już w podróży z dzieckiem? Gdzie się wybraliście?

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie są rodzaje kart kredytowych?

Postępująca popularyzacja kart kredytowych sprawia, że ten środek płatniczy nie jest już postrzegany jako przywilej zamożnych. Niemniej jednak sam fakt posiadania takiego urządzenia w portfelu w dalszym ciągu świadczy o względnie ustabilizowanym statusie majątkowym i stałych dochodach.

Dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych

W Polsce pracodawcy są zobligowani do zatrudniania osób niepełnosprawnych lub odprowadzania odpowiednich sum pieniężnych na PFRON. Polityka państwa zmierzająca do stworzenia równych szans w dostępie do zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych przewiduje system zachęt finansowych do zatrudniania niepełnosprawnych przez pracodawców.

Zobacz też

Jakie są przyczyny omdleń?

Co to jest omdlenie? Omdleniem nazywa się krótkotrwałą utratę przytomności, która ma charakter przejściowy. Zazwyczaj dochodzi do niej nagle i ustępuje po około 20-30 sekundach. Zarówno początek, jak i koniec tego stanu jest samoistny. Za omdlenie odpowiedzialne jest zmniejszenie przepływu krwi przez naczynia mózgowe.

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

Może Cię zainteresuje: