Czyszczenie piekarnika nie jest tak trudne, jeśli robi się to regularnie. Natomiast jeśli piekarnik czyści się jedynie „od święta”, wtedy jest to trudna i ciężka praca. Można oczywiście wypróbować środki chemiczne przeznaczone specjalnie do mycia piekarników, ale warto wypróbować w pierwszej kolejności domowe sposoby.

Jeśli na bieżąco myje się piekarnik, nie trzeba będzie stosować chemicznych środków, które przecież mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Warto zatem dbać o piekarnik na bieżąco.

* Jeżeli coś się wyleje w piekarniku, należy to wytrzeć tuż po wyjęciu potrawy.
* Ruszt do pieczenia należy myć po każdym użyciu.
* Czyścić piekarnik można ściereczką zamoczoną w roztworze octu i gorącej wody. Następnym krokiem jest spłukanie piekarnika ściereczką zanurzoną w ciepłej wodzie, bez dodatków.
* Jeżeli na dnie piekarnika są przypalone resztki jedzenia, to należy je posypać cienką warstwą sody oczyszczonej i zwilżyć wodą ze spryskiwacza. Następnie należy pozostawić piekarnik na minimum dwie godziny. Jeżeli za pierwszym razem nie wyczyścimy wszystkiego, należy powtarzać ten sposób aż do skutku.
* Do czyszczenia piekarnika można użyć roztworu, na który składa się: 0,5 szklanki soli, 0,25 szklanki boraksu oraz 0,5 szklanki sody oczyszczonej. Wszystko to mieszamy z ciepłą wodą. Tak przygotowanym roztworem należy wyczyścić wnętrze piekarnika, a potem spłukać ciepłą wodą bez zbędnych dodatków.
* Jeżeli często używamy rusztu do opiekania mięsa, to warto na blaszce (ale nie na ruszcie) położyć folię aluminiową. Dzięki temu, z mięsa ładnie wytopi się tłuszcz, a my nie będziemy musieli szorować blachy. Folię z wytopionym tłuszczem trzeba po pieczeniu wyrzucić, a położyć nową, bowiem taki tłuszcz mógłby się zapalić podczas następnego pieczenia.

Znacie inne sprawdzone sposoby na czysty piekarnik? Czego używacie do jego czyszczenia?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZasady podpisywanie umów z pracodawcą
Następny artykułCzym, jak myć okna, żeby błyszczały, nie było smug?

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here