Prowadzenie domu Czym, jak myć okna, żeby błyszczały, nie było smug?

Czym, jak myć okna, żeby błyszczały, nie było smug?

-

Czyste okna sprawiają, iż całe wnętrze domu wydaje się czyste i przytulne. To, jak często należy myć okna, zależy od miejsca, w którym mieszkamy. W niektórych poradnikach wyczytałam, iż wystarcza umyć okna 2 razy do roku. Być może autor tej porady żył w dziewiczej głuszy lub wysoko w górach, kto wie. Ja okna w swoim domu myję minimum raz w miesiącu. Wtedy wydają mi się czyste, ale – podkreślam – u każdego jest inaczej.

Jeżeli w domu są dzieci lub pojawiają się jako goście, to zapewne będzie więcej pracy przy oknach. Wiadomo przecież, iż dzieci uwielbiają przyklejać swoje małe noski do szyb i w ten sposób podziwiać świat.

Jednak parę sztuczek związanych z myciem okien przyda się każdemu, niezależnie od stanu cywilnego, posiadania bądź nieposiadania dzieci czy też miejsca zamieszkania. Wszak chodzi o to, aby okna były czyste, a my żebyśmy mieli czas i ochotę na inne, przyjemniejsze zajęcia.

Jeżeli myjemy okna, ale nie zmieniamy zasłon, to najlepiej jest powiesić na karniszu wieszak na ubrania, a następnie przewiesić przez niego zasłony. Dzięki temu trikowi unikniemy zamoczenia lub pobrudzenia zasłon podczas mycia okna od wewnątrz. Należy pamiętać o umyciu karniszy (wystarczy do tego ciepła woda z odrobiną płynu do mycia naczyń). Karnisze myjemy na początku, żeby nie pochlapać szyb i parapetu.

Przy myciu okien należy zacząć najpierw od przemycia całego okna ciepłą wodą wymieszaną ze zwykłym płynem do naczyń. Następnie myjemy ramy okienne i wycieramy, a potem spryskujemy szyby i wycieramy. Ta część wydaje się prosta, jednak często zostają smugi, które psują cały efekt.

Aby uniknąć smug, myjemy okna wtedy, gdy nie świeci na nie słońce. Do mycia możemy używać specjalnych płynów, ale świetnym sposobem jest mycie ich w płynie domowego wyrobu.

Do jego przygotowania potrzebujemy wodę i ocet. Do plastikowego spryskiwacza do kwiatów wlewamy wodę i ocet w proporcjach 8:1. I już możemy działać. Ocet usunie z szyb nagromadzony tłuszcz, powstały np. w wyniku gotowania, a także nada im piękny połysk. Zapach octu szybko wywietrzeje, wystarczy chwilę przewietrzyć pomieszczenie.

Smugi są niepożądane, jednak często pojawiają się po deszczu. Aby tego uniknąć, można dodać do wody, którą myjemy okna, kilka kropel gliceryny.

Dawniej używano do wycierania szyb i ram okiennych zwykłej gazety. Dziś większość osób, z różnych względów, posiada plastikowe okna. W przypadku tych okien lepiej używać papierowych ręczników lub zwykłego, szarego papieru toaletowego. Farba drukarska może zafarbować ramy okienne, a raczej niewykonalne jest wytarcie szyby bez dotykania ramy.

Znacie inne sprawdzone sposoby na idealnie umyte okna?

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

1 KOMENTARZ

  1. Ja nie myje okien gazetami – moja babcia tak robila, ale ja nidy nie bylam przekonana do tego sposobu. Za to lubie wynalazki dlatego jak zobaczyłam w sklepie myjke do okien to zaraz kupilam… Firma jest chyba York – taka z tulipanem. Myje genialnie – nie tylko okna, ale i lustra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak udostępnić Internet z telefonu na komputer?

Czy wiecie, że nasz smartfon może służyć jako mobilny modem? Oznacza to, że po odpowiedniej konfiguracji, będziemy mogli używać Internetu w każdym miejscu, gdzie nasz telefon odbiera zasięg sieci naszego operatora.

Jak ułożyć plan treningowy na siłowni?

Chcąc zacząć trening na siłowni, musimy, jak przy każdym innym treningu, wyznaczyć cel do jakiego będziemy dążyć. Zakładając, iż stan zdrowia pozwala na wykonywanie treningu siłowego, możemy śmiało zacząć układanie planu treningowego. Zanim jednak to nastąpi, musimy omówić parę zasad z owym treningiem związanych.

Zobacz też

Jak piłować paznokcie na kwadrat?

Każda z nas ma inny kształt paznokci, ale łatwo możemy je modyfikować za pomocą pilników. Piłowanie paznokci na kwadratowo najbardziej polecane jest Paniom o długich palcach. Wtedy piłujemy paznokcie na kwadratowo, skracając je - tak, aby były krótkie.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: