Remont i naprawy Jak fugować i zabezpieczać płytki?

Jak fugować i zabezpieczać płytki?

-

Do fugowania płytek będą nam potrzebne następujące materiały:
– fuga,
– szpachelka średnia (8-7 cm),
– gąbka łazienkowa (taka jak do mycia),
– paca z filcem, oraz paca z gąbką,
– ściągacz (taki jak do czyszczenia okien).

Krok pierwszy – przygotowanie płytek i fugi

Płytki należy przygotować przed fugowaniem przez wyczyszczenie ich z nadmiaru kleju oraz osuszenie.

Fugę przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta na jej opakowaniu. Należy ich bezwzględnie przestrzegać. Złe proporcje (woda – zaprawa fugowa) mogą doprowadzić do utraty podstawowych właściwości fugi, jakimi są: odporność na działanie wody i różnych pleśni i grzybów oraz barwa.

Krok drugi – nanoszenie fugi

Prawidłowo przygotowaną fugę nanosimy pacą filcową na większe powierzchnię, w narożach można pomóc sobie małą szpachelką. Smarujemy pacą z fugą po wszystkich płytkach, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni między płytkami – miejsca docelowo na fugę przeznaczonego. Ruchy pacy powinny być energiczne, najlepiej kołowe. Na płytkach podłogowych fugi można nanosić pacą z gąbką: wylewając fugę na podłogę i rozprowadzając ją po całej powierzchni płytek pacą z gąbką. Ułatwia to i przyspiesza pracę. Nadmiar fugi można z płytek ściągnąć ściągaczem do szyb, uważając przy tym, aby nie ciągnąć ściągacza równolegle do fugi – zawsze musi być pod jakimś kątem.

Gdy już fuga troszeczkę zwiąże (na płytkach widać, że cieniutka warstwa fugi już zasycha) przystępujemy do jej zmywania z płytek.

Krok trzeci – zmywanie nadmiaru fugi

W tym celu należy przygotować wiadro z letnią wodą i gąbkę. Czyścimy płytki gąbką i zmywamy nadmiar fugi, powtarzając czynność aż do skutku. Nie szorujemy mocniej przestrzeni miedzy płytkami. Używana przez nas gąbka powinna być wilgotna – nie mokra, nie może z niej wyciekać woda. Na płytkach nie powinny zostać ślady fugi, jej sczyszczenie po zaschnięciu fugi może okazać się niemożliwe lub bardzo trudne. Dotyczy to zwłaszcza samych rogów płytek, gdzie stykają się one z fugą. Jeżeli fuga pomiędzy płytkami zaschnie nierównomiernie (będzie nierówna i postrzępiona) na skutek niedokładnego jej zmycia, może okazać się konieczne żmudne zeskrobywanie jej nożykiem lub szpachelką.

Krok czwarty – zabezpieczenie fugi

Płytki można konserwować różnymi środkami nabłyszczającymi. Są one dostępne w sklepach. Jednakże najwięcej zanieczyszczeń zawsze gromadzi się w fudze. Również fugi można zabezpieczać.

Zabezpieczamy fugę różnymi dostępnymi na rynku preparatami, które dodatkowo nadają połysk i zabezpieczają fugę przed szkodliwymi działaniami wody i pary wodnej. Tak zabezpieczona fuga pozostaje dłużej czysta i trudniej osadzają się na niej zanieczyszczenia. Warto zabezpieczyć fugę, gdyż ułatwia to w czasie użytkowania utrzymanie jej w czystości.

Jak wiele prac remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

Poprzedni artykułJak układać płytki?
Następny artykułJak układać kostkę brukową?
Szymon Targosz

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Mój chłopak jest zazdrosny o mojego przyjaciela – co robić?

Zazdrość jest naturalnym uczuciem w każdym związku. Kiedy nam na kimś naprawdę zależy, nie chcemy go stracić i często wolimy dmuchać na zimne. Jeśli więc chłopak jest zazdrosny o Twojego przyjaciela, potraktuj to ze zrozumieniem, ale jednocześnie nie pozwól się zamknąć w złotej klatce.

Rozszerzone pory – domowe sposoby

Rozszerzone pory wyglądają nieciekawie i są typową zmorą osób o cerze trądzikowej oraz tłustej. Są równie spotykane u młodych kobiet, nastolatek czy kobiet dojrzałych, czyli praktycznie towarzyszy nam przez całe życie.

Zobacz też

W jakich krajach Polacy mogą legalnie pracować?

Polscy pracownicy niemal w każdym kraju mogą legalnie podejmować pracę, jeżeli spełnią określone wymagania państwa, w którym chcieliby podjąć zatrudnienie. Przykładowo – aby legalnie pracować w Kanadzie, należy postarać się o wizę do tego kraju i czekające na nas miejsce pracy, które można zdobyć dzięki agencjom pracy działającym w Polsce.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: