Sposób ich montażu jest identyczny, niezależnie od materiału z którego je wykonano. Do montażu paneli ściennych potrzebna nam będzie:
– wiertarka,
– dyble (o długości maksymalnie 6 cm)
– gwoździe 1,5 cm
– 1 gwóźdź o długości 8 cm
– lekki młotek
– poziomica,
– sznurek,
– piłka ręczna lub elektryczna do drewna (do przycinania listew drewnianych),
– listwy drewniane o przekroju 4*3 cm, 3*2 cm i wysokości ściany pomieszczenia,
– wkręty do drewna,
– listwy narożne i panele ścienne

Krok pierwszy – wyznaczenie i przygotowanie powierzchni do montażu

Wytyczamy płaszczyznę ściany, na której będziemy montować panele ścienne. Najprościej można to zrobić w ten sposób, że w jednym narożniku ściany montujemy (dyblujemy z użyciem kołków rozporowych) listwę drewnianą. Pionujemy ją niezależnie od ściany, gdyż nierówności ściany można ukryć pod powierzchnią paneli ściennych. Listwę drewnianą w narożu pionujemy, odpowiednio podkładając pod nią mniejsze kawałki przyciętych na grubość listew i dyblując, w ten sposób, aby pierwsza przykręcona listwa była idealnie w pionie. Podkładki stosowane w tym wypadku pod listwę mają służyć uzyskaniu pionu nawet przy nierównej ścianie.

Listwę drewnianą ustawiamy pionowo z góry na dół, pionując ją i przykręcając. Tak samo pionujemy listwę w drugim narożniku i rozciągamy między tymi dwoma listwami sznurki na szerokość ściany: na dole, w połowie listew narożnych i u góry. W ten sposób uzyskamy ramy rusztu (stelaża) na jednej ścianie, na której ułożone zostaną panele ścienne.

Krok drugi – tworzenie stelaża dla paneli ściennych

Wkręcamy pozostałe pionowe listwy w rozstawie co 40 cm, dosuwając je do sznurków i na ich podstawie ustawiając je w płaszczyźnie i jednocześnie w pionie. Dodatkowe listwy zakładamy w miejscach połączeń dwóch paneli – panele mają z reguły 2,5 m. Na taki ruszt zakładamy panele poziomo w stosunku do podłogi.

Można panele układać pionowo, wówczas wykonujemy ruszt poziomy, zaś panele do niego będziemy przybijać pionowo.

Krok trzeci – montaż paneli ściennych

Panele przybijamy gwoździami o wysokości 1,5 cm na łączeniach paneli (pióro-wpust). We wpust paneli przybijamy gwoździa na ukos przytwierdzając panel do listewki. Do wpustu z gwoździem przytwierdzonej już paneli, wkładamy pióro kolejnej paneli. W kolejnej również przytwierdzamy ją do listewek wbijając gwoździa przez wpust na ukos. Wbijamy gwoździe właśnie w to miejsce, aby nie były widoczne na zewnętrznej powierzchni paneli. Aby nie uszkodzić paneli małe gwoździe (1,5 cm, służące do montażu) możemy dobijać w wąskich wpustach przy pomocy jednego, większego gwoździa (np. 8 cm). Główki gwoździ stykamy razem i uderzamy w ostrą końcówkę większego gwoździa młotkiem.

W powyższy sposób montujemy panele na całej ścianie i każdej następnej.

Krok czwarty – naroża pomieszczenia

Dla połączenia paneli z sąsiednimi ścianami oraz z sufitem i podłogą wykorzystujemy listwy narożnikowe. Można je kupić gotowe razem z panelami i dobrane odpowiednio pod kolor paneli. Listwy narożne również przybijamy gwoździami do paneli – ewentualnie bezpieczniej będzie je przykleić na klejach montażowych. Kleje montażowe są sprzedawane w tubkach. Korzysta się z nich podobnie jak z silikonu (zakładamy tubkę do pistoletu do silikonu i wyciskamy), nanosząc klej bezpośrednio na listwę, którą zamierzamy przykleić. Można każdą listwę narożną „złapać” najpierw dwoma małymi gwoździami, a na reszcie długości listwy po prostu przykleić ją do paneli. Listwy narożne maskują połączenia paneli z sufitem, podłogą i połączenia poszczególnych ścian. Mają funkcję głównie estetyczną.

Jak wiele prac remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wykończyć balkon?
Następny artykułJak układać płytki?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here