Podstawowy podział grzejników wyróżnia:

– grzejniki płytowe
Wykonane są ze stali. Składają się na nie płyty stalowe, najczęściej dwie i połączone blaszkami. Bardzo szybko się nagrzewają i szybko tracą temperaturę. Należy unikać instalowania ich w pomieszczeniach wilgotnych, ze względu na możliwość wystąpienia korozji grzejników pod wpływem wilgoci. Pomieszczenia wilgotne to zwłaszcza łazienki, pralnie, suszarnie, garaże czy pomieszczenia gospodarcze. Są to grzejniki, które najszybciej reagują na zmiany temperatur i z powodzeniem można je zakupić, jeżeli chcemy w nocy mieć niższą temperaturę w np. sypialniach, zaś w dzień wyższą.

grzejniki photoxpress.com
– grzejniki członowe
Składają się z członów (żeberek) które dowolnie się łączy w zestawie. Materiał z którego są wykonywane (żeliwo i aluminium najczęściej) wolniej się nagrzewa, ale też wolniej oddaje ciepło, zwłaszcza w przypadku żeliwa. Należy pamiętać, że nie wszystkie grzejniki aluminiowe należy łączyć bezpośrednio z miedzianą instalacją. Jednakże jest szereg grzejników aluminiowych, które mają atest do łączenia z miedzią, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w sklepie i żądać okazania odpowiednich dokumentów potwierdzających ten atest.

– konwektorowe
Grzejnik konwektorowy składa się z obudowy, która stanowi w zasadzie tylko dekorację. Wewnątrz obudowy jest wężownica grzejna obudowana spiralą grzewczą. Są to bardzo wydajne grzejniki i mają dużą odporność na korozję. Zaletą jest mała pojemność wodna, co oznacza, że ten rodzaj grzejników montuje się trochę wyżej niż tradycyjne, aby był ruch powietrza nad i pod grzejnikiem. Tylko wówczas powietrze może swobodnie krążyć w pomieszczeniu nagrzewając je (konwekcja). Wymiary i ich kształty są różnorodne i wszechstronne. Długość grzejnika może dochodzić nawet do 4 m, przy wysokości 30 cm. Wyróżniamy grzejniki konwektorowe grawitacyjne i wentylowane. Powietrze zimne przy grzejnikach grawitacyjnych jest pobierane od dołu grzejnika (zimne), następnie górą opuszcza grzejnik – nagrzane. Przy grzejnikach wentylowanych przepływ powietrza jest wymuszony dodatkowym wentylatorem (promieniowym lub osiowym). Przy grzejniku o wymiarach 60*100 cm, o mocy 1,5 kW mieści się 0,7 litra wody. Szybko się dzięki temu nagrzewają.

– podłogowe
Popularne ogrzewanie podłogowe układa się na warstwie izolacji już na etapie wykonywania posadzki betonowej (wylewki). Wymusza to stosowanie rur ogrzewania podłogowego w jednym kawałku, ponieważ każde połączenie może być potencjalnym miejscem wycieku lub nieszczelności. Ogrzewanie tego typu składa się z rur miedzianych. Coraz bardziej popularne są rury wielowarstwowe z tworzyw sztucznych z wkładką aluminiową. Konieczne jest zastosowanie wymuszonych obiegów wody oraz dosyć drogich rozdzielaczy dla tego typu grzejników, co wpływa na cenę tego typu ogrzewania.

– ścienne
Rozwiązanie to jest bardzo podobne do podłogowego, z tym że rurki układa się na powierzchniach ścian. Ogrzewanie to ma stosunkowo małą wydajność, zaś warunkiem jego założenia jest bardzo dobra izolacja ścian zewnętrznych budynków. Grzejniki ścienne ukryte są pod warstwa tynku. Wadą jest konieczność ich profesjonalnej instalacji. Każdy błąd albo nieprawidłowe miejsce wykonania izolacji zewnętrznej staje się miejscem ucieczki ciepła na zewnątrz budynku. Kolejną wadą tego rozwiązania jest duże ryzyko przebicia tej instalacji przy przybiciu np. obrazka do ściany.

Co warto wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji? Poniżej przedstawiam wskazówki, które mogą skłonić do wyboru poszczególnych typów grzejników:

– W przypadku alergików najlepszymi rozwiązaniami są systemy, które nie powodują ruchów grawitacyjnych powietrza, czyli ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Każdy ruch powietrza jest związany z ruchem kurzu.
– Do łazienki wybieramy raczej grzejniki aluminiowe, w 90% wykonane z aluminium, mające dodatkowe funkcje wieszaka. Przy modernizacji starych instalacji żeliwnych najlepszym rozwiązaniem będą grzejniki aluminiowe, ze względu na sposób ich podłączenia i zbliżone wymiary. Zakładając iż stara instalacja jest z rur stalowych wybór ten jest podyktowany faktem, ze przy takim połączeniu nie wystąpi na pewno zjawisko tzw. korozji elektromechanicznej.
– Jeżeli zależy nam na dużej mocy grzejników, a nie mamy tyle miejsca, dobrym wyborem będą grzejniki konwektorowe ze względu na dużą moc uzyskiwaną z małej powierzchni grzejnika.
– Jeżeli w domu jest instalacja grawitacyjna, dodatkowo z kotłem C.O. na paliwa stałe, należy zostać przy grzejnikach żeliwnych ponieważ dobrze znoszą działanie wysokiej temperatury wody grzejnej.

Na który typ grzejników się zdecydujecie? Co Was do niego przekonuje?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak reklamować się w Internecie za darmo?
Następny artykułJakie są podstawowe kroki aerobiku?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here