Miejsce dla fikusów powinno być jasne, najlepiej półcieniste. Nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Odpowiada im okno północne, wschodnie lub zachodnie. Jednak roślina ta nie lubi przeciągów oraz przestawiania (obracania) doniczki. Bardzo dobrze znosi wyższą temperaturę ok. 20 st. C.

Fikusów nie należy zbyt obficie podlewać, woda powinna być miękka i odwapniona (najlepiej przegotowana i odstała). Należy unikać twardej wody prosto z kranu. Zimą rośliny podlewamy rzadziej, ale gdy powietrze jest suche, dobrze jest je zraszać. Na nadmiar wody, zbyt mokre podłoże czy obracanie doniczki, częste przestawianie, fikusy reagują zrzucaniem pożółkłych liści. Wtedy najlepiej roślinę przesadzić do świeżego podłoża. Przesadzanie fikusów wykonujemy wczesną wiosną.

Pamiętajmy także o przecieraniu miękką ściereczką liści fikusa z kurzu, dzięki temu roślina będzie mogła swobodnie oddychać. Nawozów używamy raz na dwa tygodnie, najlepiej nadają się nawozy do roślin doniczkowych ozdobnych w liści. Zimą fikusów nie nawozimy.

Ukorzenianie fikusów trwa dość długo, jest pracochłonne i należy uzbroić się w cierpliwość. Najlepszym terminem jest kwiecień lub maj. Fragmenty pędu o 3–4 liściach najpierw wkładamy do letniej wody, by wypłukać sok mleczny. Końce możemy zanurzyć także w ukorzeniaczu. Następnie umieszczamy sadzonki w mieszaninie torfu z piaskiem. Pojemnik z sadzonką okrywamy folią i ustawiamy w ciepłym, lekko ocienionym miejscu. Ziemię podlewamy w miarę potrzeby. Po około 3-5 tygodniach sadzonki przesadzamy do małych doniczek z żyzną ziemią.

Fikusy są niekiedy atakowane przez choroby i szkodniki. Plamy na liściach to często wynik zaatakowania przez grzyby chorobotwórcze. Niezbędne będzie zastosowanie preparatów chemicznych. Nasze fikusy mogą zastać także zaatakowane przez szkodniki takie jak: przędziorki, miseczniki, tarczniki i mączliki. Przędziorki powodują żółknięcie i opadanie liści, miseczniki i tarczniki – hamują wzrost rośliny, mączliki – deformację liści oraz czarny nalot utrudniający dostęp światła. Miejsca żerowania tarczników i miseczników przemywamy wodą z denaturatem, liście porażone przez mączliki przemywamy wodą z płynem do naczyń a na przędziorki stosujemy preparaty przędziorkobójcze.

Macie inne jeszcze porady dla miłośników fikusów? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie kwiaty na działkę?
Następny artykułJak zrobić karmnik dla ptaków?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here