plecaki martyny

Trekking to jedna z form aktywności fizycznej, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Bez wątpienia może być okazją do podziwiania piękna przyrody oraz czerpania radości z aktywnego spędzania czasu. Jednak aby było to możliwe, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Dlatego też warto wiedzieć, jakie możemy spotkać nowe technologie w plecakach górskich?

Jak wybrać plecak górski?

Podczas wyboru plecaka górskiego powinniśmy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania dotyczące miejsc planowanych wędrówek, poziomu zaawansowania naszych umiejętności oraz rodzaju aktywności, Dzięki temu będziemy mogli wybrać odpowiedni kształt, a także pojemność bagażu. Jeśli skłaniamy się ku jednodniowym wyprawom, warto skłonić się ku plecakom o pojemności nie większej niż 50 l. Bez problemu zmieścimy w nich wszystkie niezbędne przedmioty. Pamiętajmy, że zabrane przedmioty będziemy nosić na własnych plecach podczas całej wędrówki. Dlatego też należy mierzyć siły na zamiary. Zwróćmy również uwagę na kształt plecaków. Dużym powodzeniem cieszą się smukłe i proste modele, które ograniczają ryzyko zahaczenia, a w konsekwencji niepotrzebnych kontuzji. 

plecak

Parametry, na które należy zwrócić uwagę, możemy wymieniać w nieskończoność. Zamiast tego, przyjrzyjmy się dwóm najważniejszym, czyli systemom nośnym oraz tkaninom. 

Rodzaje systemów nośnych w plecakach górskich

Aktualnie producenci starają się udoskonalać swoje plecaki w taki sposób, aby odpowiedzieć na potrzeby klientów. Bez wątpienia wielu z nas boryka się z problemami kręgosłupa lub bólami pleców. Aby nie stały się one przeszkodą podczas wędrówki, należy zadbać o odpowiedni system nośny. Możemy spotkać wiele różnych rozwiązań. Jednak my przyjrzymy się trzem z nich. Pierwszy został wprowadzony do produktów Deuter. System nośny opiera się na wykonaniu elementów stykających się z ciałem z oddychającej pianki, która została dodatkowo pokryta siateczką Mesh Breathable 3D. Kanały wentylujące znajdują się wzdłuż kręgosłup. Razem z aluminiowymi profilami tworzą krzyż. Dodatkowo system SL umożliwia idealne dopasowanie do budowy ciała i wzrostu właścicielki plecaka. 

plecaki

Innym rozwiązaniem jest system nośny ACS (Air Control System), przylegający w całości do ciała. Dzięki elastyczności dopasowuje się do kształtu pleców oraz kręgosłupa, zapewniając przy tym dobrą wentylację. To właśnie w ten system wyposażony jest między innymi wycieczkowy plecak Jack Wolfskin Kalari. Wygięcie komory głównej tworzy między plecakiem a plecami odstęp ułatwiający wentylację. Z kolei The North Face stosuje system Optifit™. W tym przypadku elementy stykające się z ciałem wykonane są z oddychającej pianki, pokrytej siateczką Mesh. Gwarantuje to idealną wentylację szczególnie wzdłuż kręgosłupa.

górskie wyprawy

Materiały stosowane w plecakach górskich

Należy również zwrócić uwagę, z jakiego materiału został wykonany plecak turystyczny. Warto zadbać o nieprzemakalność oraz szybkoschnące tkaniny. Niektóre modele marki Jack Wolfskin charakteryzują się zastosowaniem materiałów pochodzących z recyklingu. Dodatkowo firma może pochwalić się certyfikatem 100% PFC FREE, czyli niestosowaniu podczas produkcji związków chemicznych szkodliwych dla środowiska naturalnego. Na koniec warto podkreślić, że materiał, z którego zostały wykonane plecaki tej firmy, gwarantuje wytrzymałość, odporność na uszkodzenia. Produkty firmy Jack Wolfskin możemy znaleźć między innymi w sklepie turystycznym e-Horyzont.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here