Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy o nieco innych właściwościach. Coraz większą popularnością cieszą się żwirki silikonowe, które rzeczywiście mają kilka cech wyraźnie wyróżniających je na tle innych materiałów.
Trwałość większa niż innych żwirków
Każdy żwirek silikonowy dostępny na zooart.com.pl wyróżnia się olbrzymią trwałością. Inne wkłady do kuwet, w zależności od typu, wymienia się co kilka dni, maksymalnie raz w tygodniu. Żwirek silikonowy z powodzeniem wytrzymuje od 3 do 4 tygodni i przez ten czas chroni nie tylko przed roznoszeniem przykrej woni, ale też przed namnażaniem drobnoustrojów. O trwałości warto też powiedzieć w kontekście kształtu ziarenek. Kupując żwirek-pellet, trzeba liczyć się z tym, że został on pokruszony w czasie transportu. Silikonowe drobinki na pewno z powodzeniem zniosły nawet najtrudniejsze warunki przechowywania, więc zachowają swoje właściwości.
Lepsze właściwości sanitarne
Jednym z najważniejszych wyznaczników jakości kociego żwirku jest to, w jakim stopniu powstrzymuje on rozwój patogenów. Z oczywistych powodów żwirki drewniane radzą sobie z tym najgorzej. Na drugim końcu skali znajdują się żwirki sepiolitowe (to podtyp bentonitowych) i właśnie silikonowe. Te ostatnie mają mikrostrukturę, która bardzo utrudnia tworzenie biofilmów bakteryjnych, a duża chłonność sprawia, że podłoże jest faktycznie suche, co też spowalnia namnażanie bakterii.
Do nauki dla młodego kota
Koty nabywają preferencje co do żwirku już na początku swojego życia. Niekiedy mówi się, że atrakcyjnie wyglądający i często ciekawie pachnący żwirek silikonowy nie jest dla nich najlepszym wyborem. Z drugiej jednak strony, zapach i atrakcyjny wygląd mogą być zachętą, która skróci okres nauki korzystania z kuwety. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby był to faktycznie żwirek najwyższej jakości. Będzie on miał nieco bardziej miękkie ziarenka pozbawione ostrych krawędzi, które mogłyby podrażniać łapki kociąt. Nie będzie też wydawał charakterystycznego dźwięku, który zniechęca niektóre zwierzaki.
Czy żwirek silikonowy musi być drogi?
Przeciwnicy żwirków silikonowych jako argumentu używają jego wysokiej ceny. Biorąc jednak pod uwagę wydajność oraz właściwości praktyczne, można stwierdzić, że choć koszt zakupu opakowania faktycznie jest wyższy, to w dłuższej perspektywie kupno dobrego jakościowo żwirku silikonowego jest bardzo opłacalne. Oczywiście – może się zdarzyć, szczególnie w przypadku starszych kotów przyzwyczajonych do innego podłoża, że nie zaakceptują one tej zmiany, jednak wielu hodowców i miłośników kotów twierdzi, że warto spróbować.