zaparcia

Nawracające zaparcia to problem, z którym zmaga się bardzo wiele osób. Najczęściej można go w prosty sposób rozwiązać. W tym poradniku poznasz kilka skutecznych wskazówek dietetycznych. Poznaj szczegółowe informacje i sprawdź, jak zadbać o zdrowie!

Czym są zaparcia?

Zaparcia nazywane są często zatwardzeniami. To stan, w którym defekacja jest utrudniona i występuje rzadziej niż dwa razy w ciągu tygodnia. Wówczas samo wypróżnianie wymaga wiele wysiłku. Ponadto czasem pojawia się uczucie niepełnego wypróżnienia. Przyczynę zaparć bardzo często stanowi nieprawidłowa dieta. Nie brakuje jednak poważnych przypadków, które spowodowane są różnymi schorzeniami. Dlatego w razie wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

Jeśli jednak problem towarzyszy Ci od niedawna i wywołany jest nieprawidłową dietą, warto sprawdzić sposoby na rozwolnienie, które znajdziesz w tym poradniku. Bardzo często wystarczy zmodyfikować sposób odżywiania, aby pozbyć się problemu. Wprowadzenie pozytywnych nawyków pozwoli Ci cieszyć się dobrym zdrowiem i komfortem psychicznym.

Rola błonnika przy zaparciach

Przy występowaniu zaparć przede wszystkim należy zadbać o prawidłową dietę. Jednym z jej filarów powinien być błonnik pokarmowy. Ta substancja znajduje się w owocach, warzywach, orzechach oraz wielu produktach zbożowych. Warto zatroszczyć się o spożycie błonnika na poziomie 25-40 g dziennie. Przy czym ilość tego składnika najlepiej zwiększać stopniowo. Nie zapominaj również o piciu 2 litrów płynów dziennie (najlepiej wody).

Błonnik ulega fermentacji za sprawą bakterii w jelicie grubym. Dzięki temu wytwarzają się krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe. To np. kwas masłowy, który przyspiesza pasaż jelitowy oraz wpływa na regulację ciśnienia osmotycznego.

Najlepsze sposoby na rozwolnienie https://dietly.pl/blog/biegunka-wskazowki-co-jesc  to spożywanie produktów z błonnikiem rozpuszczalnym w wodzie. Mowa tu np. o jabłkach, ziemniakach, cytrusach, truskawkach, roślinach strączkowych, kalarepie, pietruszce, owsu, jęczmieniu czy siemieniu lnianym. Wprowadzenie tych produktów do diety powinno pomóc Ci w regularnym wypróżnianiu.

Inne sposoby na rozwolnienie

Prawidłowa dieta to podstawa, lecz warto uzupełnić ją o kilka innych skutecznych sposobów na walkę z zaparciami. Przede wszystkim należy zadbać o ruch, gdyż siedzący tryb życia sprzyja występowaniu zatwardzeń. Możesz np. uprawiać ćwiczenia aerobowe. Ponadto w czasie występowania rozwolnień powstrzymaj się od wyjazdów czy innych czynników, które zmieniają codzienną rutynę. Ważnym aspektem jest spożywanie posiłków o regularnych porach oraz unikanie produktów, które mogą wywołać wzdęcia. Ponadto uważaj na wysokotłuszczowe posiłki.

Jeżeli problem nie jest wywołany poważnym schorzeniem, można z nim skutecznie walczyć. Wystarczy zadbać o kilka nawyków żywieniowych i skorzystać ze wskazówek dietetyków. Pamiętaj jednak, że powracające zaparcia powinny skłonić Cię do wizyty lekarskiej. Ekspert zbada przyczynę problemu i zaproponuje najlepsze metody na jego rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here