Firany

Niewiele jest takich elementów wystroju, które wpływają na całą atmosferę pomieszczenia tak mocno, jak właśnie firany. Dobrze dobrane odmieniają zimną przestrzeń w przytulny kąt idealny do wypoczynku albo kreatywne miejsce pracy. Warto uwzględnić, że firanki pozostawiają nam ogrom swobody. Do każdego pomieszczenia będziemy je jednak inaczej dopasowywać. Jak więc wprowadzić do różnych wnętrz eleganckie firany? Podpowiadamy.

Jak dobrać firany do salonu?

Firany z gęstszych tkanin często zestawiane są z zasłonami i służą nie tylko do dekoracji wnętrza, ale także do osłony okna przed promieniami słonecznymi. Delikatne tiule czy organtyny przepuszczą do salonu więcej światła, dlatego doskonale sprawdzą się w oknach wychodzących na północ. W słabo doświetlonych wnętrzach możemy rozważyć również wybór firanek ukośnych lub gotowych zestawów z tkaninami upiętymi po bokach.

Firanka może stanowić tło dla aranżacji pomieszczenia, optycznie go pomniejszyć lub powiększyć. Jasne tkaniny jak biel czy ecru, doskonale rozświetlą salon, dlatego idealnie sprawdzą się w niewielkich wnętrzach. W dużych salonach możemy wybierać mocniejsze kolory czy firanki z gęstymi wzorami. Idealnie sprawdzą się tutaj również połyskliwe tkaniny. W przestronnych oraz jasnych pomieszczeniach pięknie będą prezentować się długie firany do salonu. Można je połączyć z ciężkimi zasłonami lub nowoczesnymi roletami. W małym salonie lepiej wybierać firanki sięgające parapetu – ciekawy efekt uzyskamy, gdy zasłony będą nieco dłuższe.

Wybór firan do kuchni i salonu – na jakie modele warto postawić?

Wybierając firany do kuchni przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie: „do czego ma służyć dekoracja okienna?”. Jeśli tylko do dekoracji, sprawa jest bardzo prosta. Na rynku można znaleźć sporo modnych tekstyliów okiennych o finezyjnych upięciach, kolorach kształtach. Sprawa się nieco komplikuje, gdy firanka kuchenna ma spełniać rolę praktycznej zasłony i chronić przed wzrokiem ciekawskich spojrzeń. Wtedy warto pomyśleć o nieco bardziej zabudowanych zestawach okiennych lub postawić na elementy mieszane – firanę i roletę lub firanę i zasłonę.

Z kolei firany do salonu mogą występować w bardziej odważnych i szalonych wariantach. Do stylu glamour nadadzą się takie z połyskującymi nitami, a styl skandynawski zadowoli się prostotą i elegancją. Aby uzupełnić całość wystroju, warto również zainwestować w zasłony do salonu. Dodadzą niezwykłego ciepła i przytulności, a jesienną porą milej będzie spędzać tam czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here