Olejki na zatoki

Przewlekłe zapalenie zatok, nawracające problemy tego typu to bardzo uciążliwa dolegliwość, z którą trudno się walczy. Potrzebne tutaj jest działanie wielokierunkowe. Same antybiotyki mogą niewiele zdziałać. Z pomocą przyjść mogą natomiast jako wsparcie olejki eteryczne.

Jak zawalczyć o zdrowe zatoki?

Chore zatoki to problem bardzo złożony. Wpływ na rozwój tej dolegliwości ma wiele czynników, a zaburzenia, które ostatecznie doprowadzają do zapalenia zatok, są wielokierunkowe. Takie więc też powinno być działanie, które ma na celu przywrócenie organizmowi normalnego funkcjonowania. Trzeba oddziaływać bowiem na wszystkie połączenia w tzw. trójkącie zatokowym. Dlatego właśnie oprócz antybiotyków bardzo wskazane są m.in. inhalacje. Oprócz tego zaleca się czasem także akupunkturę. Stosuje się ponadto różnego rodzaju suplementy, jak uważnie pilnuje diety.

O zdrowe zatoki warto zawalczyć, nawet jeśli trzeba będzie się uzbroić w cierpliwość i poczekać na efekty i zauważalną poprawę. Chore zatoki to często efekt alergii, jak i infekcji, przyczyniać się do choroby może także budowa fizjologiczna. Efekt to silne bóle głowy, często utrudniające normalne funkcjonowanie.

Zalety inhalacji

Olejek na zatoki, taki jak m.in. olejek eukaliptusowy, ma bardzo intensywny zapach. Dzięki temu działa drażniąco na śluzówkę nosa. Jest to działanie w tym wypadku bardzo pożądane, ponieważ ułatwia pozbywanie się zalegającego w drogach oddechowych śluzu, który gromadzi się tam w nadmiernych ilościach, utrudniając oddychanie, a także przyczyniając się do bolesnego wrażenia zapchanych zatok. Stosując inhalacje z olejkami eterycznymi, możesz pozbyć się nadmiaru śluzu, oczyścić zatoki, dzięki czemu lepiej ci się będzie oddychać. To jednak nie wszystko.

Olejki na zatoki mają silne właściwości przeciwzapalne. Dzięki temu łagodzą stan zapalny zatok, osłabiając tym samym źródło problemu. Działają więc jednocześnie na objawy chorych zatok (nadmiar śluzu zapychającego drogi oddechowe), jak i na przyczynę tych dolegliwości (stan zapalny).

Jakie olejki stosować na chore zatoki?

Na zapalenie zatok stosuje się wyłącznie olejki naturalne. Przed zakupem warto upewnić się więc, czy konkretny produkt nie zawiera jakiś chemicznych dodatków, zupełnie w tym przypadku zbędnych. Niestety dodawane czasem do olejków barwniki mogą wywołać reakcję alergiczną.

Do inhalacji na zatok najlepiej sprawdzają się:

olejek eukaliptusowy o działaniu udrażniającym i wykrztuśnym; jednocześnie rozrzedza wydzielinę, ułatwiając pozbywanie się jej z dróg oddechowych;

  • olejek tymiankowy sprzyjający wydzielaniu śluzu, o działaniu przeciwbólowym,
  • olejek miętowy – bardzo silnie przeciwzapalny, a przy tym zmniejszający ból,
  • olejek rozmarynowy – o działaniu antybakteryjnym, przeciwwirusowym.

Sprawdzonym sposobem są także gotowe mieszanki olejków na zatoki. Takie kompozycje tworzone przez doświadczonych specjalistów w zakresie aromaterapii klinicznej działają jeszcze lepiej, ponieważ olejki są skomponowane w takim sposób, aby wzajemnie wzmacniać swoje działanie. Możesz sprawdzić np. olejek na zatoki powstały w połączenia olejku z eukaliptusa, mięty, oregano, tymianku i cytryny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here