Słodycze zdecydowanie nie powinny wchodzić w skład psiej diety. Przede wszystkim słodycze tuczą, nawet psy niedokarmiane słodkościami mają częste problemy z nadwagą przez przekarmianie i brak ruchu. Otyłość prowadzi do wielu poważnych chorób, niewydolności narządów wewnętrznych, problemów z oddychaniem, obciąża kręgosłup i stawy, prowadząc do zwyrodnień i problemów z poruszaniem się.

Wiele słodyczy zawiera dodatek kakao (głównie czekolada!) i rodzynek, które są szczególnie szkodliwe dla psów.

Uwaga!

Jeśli ktoś uważa, że pies powinien jednak dostawać bardziej wyszukane przysmaki i upiera się przy słodyczach, można w sklepach zoologicznych nabyć specjalne dropsy, a nawet czekolady dla psa. Taka czekolada nie jest trująca, ponieważ znacznie różni się składem od zwykłej czekolady (zawartość kakao w mlecznej czekoladzie wynosi ok. 30% a w czekoladzie dla psa – ok. 1%).

Kakao zawiera alkaloid – teobrominę, jej dawka śmiertelna dla psów wynosi 90-250mg/kg masy ciała. Tabliczka mlecznej czekolady zawiera ok. 150-220 mg w 100 g, a gorzkiej czekolady – 450-1600 mg w 100 g. Zjedzenie 2 tabliczek gorzkiej czekolady może być już śmiertelne dla psa średniej wielkości. W czekoladzie występuje również kofeina, w większych ilościach szkodliwa dla psów. Do zatrucia dochodzi od kilku do 24 godzin od zjedzenia czekolady, objawy jakie mogą wystąpić to: wymioty, bolesność brzucha, pobudzenie, biegunka, ślinotok, przyspieszony oddech, drgawki. Jeśli wystąpią któreś z objawów lub podejrzewamy, że pies mógł np. pod naszą nieobecność zjeść większą ilość czekolady, należy udać się do weterynarza. Nie w przypadku każdego psa dochodzi do zatrucia po zjedzeniu takiej samej dawki czekolady, może to być spowodowane różnicami w metabolizmie poszczególnych zwierząt, nie należy jednak ryzykować i podawać psu produktów zawierających czekoladę.

czekolada dla psówmorguefile.com

Innym z naszych przysmaków, który może wywołać zatrucie u psów są rodzynki. Ich toksyczna dawka wynosi 11,5 g na kg masy ciała. Zjedzenie dużej dawki rodzynek przez psa może prowadzić do niewydolności nerek.

Jednak chcąc dogodzić swemu psu, lepiej postudiować dostępne w internecie przepisy na ciasteczka dla psów o mięsnym (lub warzywnym) składzie i przygotować je w domu. Z pewnością takie smakołyki będą zdrowsze, a psu sprawią znacznie więcej radości niż kawałek czekolady.

Dajecie swoim pupilom słodycze? Jakie? Jak często? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo zrobić, kiedy kot ciągle miauczy?
Następny artykułCo zrobić, kiedy pies je odchody?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here