Nawet jeśli uważamy, że to, co szczenię dostawało wcześniej do jedzenia, nie jest dla niego najodpowiedniejsze, powinniśmy stopniowo przestawiać go na nowy jadłospis. Dotyczy to zarówno zmiany rodzaju podawanego pokarmu (gotowany/suchy), jak i podawania suchej karmy innej firmy. Do poprzednio podawanego pokarmu dodajemy coraz więcej karmy, którą chcemy karmić pieska (stopniowo zmniejszamy ilość jednej i zwiększamy ilość drugiej). Piesek może potrzebować trochę czasu, by polubić nowy rodzaj karmy.

Uwaga!

Pamiętajmy by nie przekarmiać szczeniaka, trzymajmy się zalecanych przez weterynarza lub producenta karmy dawek. Jeśli piesek zjada zbyt dużo lub karma ciągle jest dostępna w misce, jest naturalne, że w końcu może stracić zainteresowanie jedzeniem. Lepiej ustalić pory karmienia i ściśle ich przestrzegać, jeśli piesek nie zjada do końca danego posiłku, zabieramy po określonym czasie (np. 10-20 min.) miskę i podajemy ją dopiero w porze kolejnego posiłku.

Jeśli nie znamy wcześniejszego sposobu karmienia psiaka, a nie chce on jeść podawanego mu przez nas pokarmu, próbujmy mieszać go początkowo z innym rodzajem (suche z konserwą lub gotowaną karmą lub na odwrót), dodawajmy jak najmniejszą ilość, wystarczającą do zainteresowania pieska jedzeniem i stopniowo ją zmniejszajmy.

Z nowoprzybyłym do domu pieskiem wybierzmy się jak najszybciej do weterynarza nie tylko, by ustalić terminarz szczepień i pieska odrobaczyć, ale też by omówić z weterynarzem jego potrzeby żywieniowe, konieczność ewentualnej suplementacji diety i zbadać jego stan zdrowia.

Nagła utrata apetytu, zwłaszcza u młodego pieska, może być objawem poważnej choroby lub występowania u niego pasożytów, dodatkowymi niepokojącymi objawami mogą być biegunka, zatwardzenie, wzdęty, bolesny brzuszek. Nie zwlekajmy w takim wypadku z wizytą u weterynarza. Szczenięta często zjadają różne przedmioty niekoniecznie przeznaczone do jedzenia lub odpadki znalezione na spacerach. Mogą więc występować u nich zatrucia i niestrawności pokarmowe, pilnujmy naszego pupila i zabezpieczmy dobrze teren, po którym się porusza, by do tego nie dopuścić.

szczeniak nie je przyczynymorguefile.com

Zauważyliście gorszy apetyt u swojego szczeniaczka? Ma jakieś inne niepokojące objawy? Konsultowaliście się z weterynarzem? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChleb esseński – przepis
Następny artykułJak i kiedy kąpać szczeniaka?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here