Nigdy nie kąpiemy pieska w ciągu kilku dni po przyniesieniu go do domu. Pamiętajmy, że zmiana otoczenia jest dla niego już i tak dużym stresem, dodatkowa kąpiel może wpłynąć na spadek jego odporności i zwiększyć prawdopodobieństwo, że maluch na coś zachoruje. Jeśli piesek jest brudny i zapach jego sierści pozostawia wiele do życzenia, możemy psiaka przetrzeć wilgotną szmatką, a następnie suchą – nie robimy tego w miejscu narażonym na przeciągi.

Uwaga!

Jeśli już musimy psiaka poddać kąpieli, ustalmy taką porę by po kąpieli piesek nie musiał wychodzić z domu przez jak najdłuższy czas, a więc najlepiej kąpać go po wieczornym spacerze. Do kąpieli używamy specjalnego szamponu dla szczeniąt, do wanny lub miski wkładamy matę antypoślizgową lub ręcznik by maluch nie zdenerwował się dodatkowo śliską powierzchnią. Po kąpieli dokładnie wycieramy psiaka.

Pamiętajmy, że szczenięta są podatne na przeziębienia, dlatego do czasu wyschnięcia piesek powinien przebywać w ciepłym pomieszczeniu. Po kąpieli chwalimy pieska i nagradzamy smakołykiem, by skojarzył te dziwne i nie do końca dla niego jasne zabiegi z czymś przyjemnym. Pamiętajmy, że jeśli należy do ras większych, w starszym wieku nakłonienie go do kąpieli może być dużo trudniejsze, jeśli teraz skojarzy ją z czymś niemiłym. Z tego powodu przyzwyczajajmy go do zabiegów pielęgnacyjnych od małego. Kąpiemy psa tylko w ostateczności, ale możemy np. przecierać mu łapki w łazience, szczotkować, stawiać pod prysznicem (bez polewania wodą) i nagradzać sowicie ulubionymi przez niego przysmakami.

kąpanie szczeniaka zasadymorguefile.com

Na rynku dostępne są również szampony do kąpieli na sucho, spryskujemy pieska takim szamponem, a następnie dokładnie wyczesujemy, ich zaletą jest to, że nie narażają pieska na przeziębienie.

Jeśli przyczyną kąpieli jest tylko pobieżne zabrudzenie, a nie wyjątkowo nieprzyjemny zapach, warto poprzestać na użyciu samej wody bez szamponu, szampony mają dla psów nienaturalny zapach, którego próbują się one jak najszybciej pozbyć. Myjąc psa samą wodą, minimalizujemy szansę, że na pierwszym spacerze po kąpieli nasz piesek popędzi w krzaki w poszukiwaniu własnych perfum, w których się wytarza, by zabić niemiły dla niego zapach szamponu.

W przypadku większości psów wystarczającymi sposobami utrzymania sierści w czystości jest przecieranie ich po spacerach i regularne czesanie.

Kiedy po raz pierwszy wykąpaliście swojego szczeniaczka? Jaka była jego reakcja? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo robić gdy szczeniak nie chce jeść?
Następny artykułJak nauczyć szczeniaka czystości?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here