Zwierzęta Jak pielęgnować, dbać o sierść psa?

Jak pielęgnować, dbać o sierść psa?

-

Psy długowłose wymagają jednak większego poświęcenia ze strony właściciela, muszą być regularnie czesane (kilkakrotnie w tygodniu), by nie dopuścić do plątania i sklejania się sierści. Jeśli sierść już się skołtuni, zwykle nie daje się rozczesać i jedynym wyjściem jest jej wycięcie. Skołtuniona sierść to nie tylko problem estetyczny, pod takimi sklejonym kłębami sierści powstają stany zapalne skóry, zakażenia bakteryjne, mogą tam też zalęgnąć się pasożyty. Gdy już dopuściliśmy do powstania kołtunów, wycinajmy je bardzo ostrożnie lub pozostawmy to psiemu fryzjerowi – należy przy tym bardzo uważać by nie przeciąć skóry psa.

Jeśli nie mamy wystarczającej ilości czasu na właściwą pielęgnację wymagającej tego sierści, wybierzmy psa innej rasy, strzyżmy sierść na krótko lub regularnie korzystajmy z usług groomera. Kupując rasowego psa, dopytajmy hodowcę o sprawdzone sposoby pielęgnacji jego sierści. Możemy również wybrać się do psiego salonu piękności, gdzie specjaliści pomogą nam dobrać właściwe dla danego typu sierści akcesoria takie jak szczotki, grzebienie, szampony i odżywki.

Nie powinno kąpać się psów zbyt często, do kąpieli zawsze używajmy preparatów przeznaczonych dla psów. Przed kąpielą zawsze wyczesujemy psa (należy o tym pamiętać zwłaszcza w przypadku psów długowłosych, ponieważ splątana sierść w czasie kąpieli plącze się jeszcze bardziej). Kąpiel dobrze jest przeprowadzać wieczorem już po ostatnim spacerze, by nie narażać psa na przeziębienie.

Uwaga!

Istotne jest to, że nawet regularnie kąpany i szczotkowany pies będzie mieć matową i łamliwą sierść, jeśli karmimy go w sposób niewłaściwy. Odpowiednio zbilansowana dieta jest podstawowym warunkiem ładnego wyglądu sierści naszego pupila.

Dodalibyście coś do tej listy? Macie swoje „patenty” na piękną i zdrową psią sierść? Podzielcie się z nami opiniami.

Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak usunąć kurz z domu?

Kurz zbiera się w każdym domu. Nie ma tu wyjątków. Oczywiście ilość tego kurzu w różnych domach znacznie się różni, a zależne jest to od takich czynników jak: miejsce zamieszkania, ilość dzieci, obecność zwierząt w domu, zamiłowanie do sprzątania, itp.

Dieta dla grupy krwi A

Jak twierdzą niektórzy eksperci, nasza grupa krwi powinna wpływać na nasze odżywianie. Jak odpowiednio dobrać dietę dla osób, które posiadają grupę krwi A?

Zobacz też

Jak wygląda przesłuchanie dziecka w sądzie?

Zgodnie z założeniami teoretyków, należy ograniczać udział dziecka w postępowaniach sądowych, jeżeli mogą one wpłynąć na psychikę małoletniego. Dotyczy to zwłaszcza postępowań karnych, gdy pokrzywdzonym jest dziecko, a także trudnych dla małoletniego postępowań w sprawach rodzinnych (opieki czy pozbawienia/ograniczenia władzy rodzicielskiej rodziców).

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: