Fretki uwielbiają wspinanie się, zwiedzanie ciasnych zakamarków, tuneli, w ten sposób możemy więc próbować urozmaicić ich środowisko. Możemy przygotować dla nich specjalne place zabaw wykorzystując do tego np. kartony z powycinanymi dziurami. W Klatce możemy umieścić tunel, hamak, huśtawki. Urozmaiceniem mogą być też konary drzew, po których fretki mogą się wspinać i o nie ocierać. Wiele fretek uwielbia zabawy w pościeli, zagrzebywanie i chowanie się w kołdrze. Do zabawy często samodzielnie wybierają sobie też różne szmatki znalezione w domu lub pluszowe zabawki (z tych usuńmy twarde elementy jak np. oczy, które fretka może oderwać i połknąć).

Fretki to bardzo inteligentne stworzenia możemy nauczyć je np. aportowania zabawek lub wyszukiwania schowanych smakołyków. Można spróbować szkolenia klikerowego i za jego pomocą nauczyć fretkę złożonych zachowań. Wystarczy do tego dużo smakołyków i cierpliwości opiekuna. W sklepach dostępne są też specjalne zabawki rozwijające zdolności poznawcze fretek. Zwierzę musi dojść do sposobu zdobycia pokarmu ukrytego w schowkach zabawki, można znaleźć warianty zabawek o różnych stopniach trudności.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie naszych podopiecznych, nie dawajmy im do zabawy przedmiotów posiadających niewielkie elementy, które zwierzę może połknąć. Zabawki z gumy są często rozgryzane i zjadane co może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia.

Uwaga!

W wymyślaniu zabaw z fretką lub zabawek dla niej jedynym ograniczeniem jest właśnie konieczność pamiętania o bezpieczeństwie. Znane są przypadki zjadania przez fretki bardzo dziwnych i niebezpiecznych przedmiotów znalezionych w mieszkaniu, dlatego usuńmy z zasięgu fretki, wszystko co może stanowić dla niej zagrożenie (np. kable elektryczne).

Czym lubią bawić się Wasze fretki? Dajcie znać! 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy kot może pić mleko?
Następny artykułDlaczego pies się cały czas drapie? Przyczyny

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here