Kaszel może być objawem nie tylko schorzeń układu oddechowego, może mieć też podłoże alergiczne i występować w kontakcie z alergenem, często przechodzi w astmę kotów. Przyczyną mogą być pyłki traw, roztocza, perfumy, lakiery, dym papierosowy itp. Objawy są zróżnicowane w zależności od etapu rozwoju choroby, od pojedynczych kaszlnięć i świszczącego oddechu, przez męczące ataki kaszlu i duszności, aż do silnej duszności i oddychania z otwartym pyszczkiem.

U kotów kaszel może być jednym z objawów kociego kataru, poważnej choroby wirusowej mogącej prowadzić do śmierci zwierzęcia. Inne objawy tej choroby to zapalenie spojówek lub gałki ocznej, katar.

Kaszel mogą wywoływać też pasożyty, wędrując po zaatakowanym organizmie trafiają również do płuc, podrażniając je i powodując kaszel. Na obecność pasożytów mogą wskazywać bolesność i wzdęcie brzucha oraz objawy ze strony układu pokarmowego np. biegunka.

Kaszel jako objaw chorób serca występuje u kotów stosunkowo rzadko, częściej są to duszności i apatia, jeśli jednak kot kaszle głównie nocami warto i tą przyczynę wziąć pod uwagę.

Jeśli kot zaczyna gwałtownie kaszleć w czasie jedzenia, picia lub zabawy zabawką może oznaczać to, że doszło zakrztuszenia się. Koty mogą kaszleć przez zakłaczenie, wylizując sobie futerko połykają sporo sierści, która zbija się w kłębki w przewodzie pokarmowym. Można kotu podawać specjalne karmy odkłaczające i/lub zapewnić dostęp do świeżej trawy, którą kot zjadając wywołuje u siebie wymioty i pozbywa się sierści z przewodu pokarmowego.

Nie należy lekceważyć kaszlu, ponieważ może być objawem poważnych chorób, które nieleczone mogą prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Nigdy nie wolno leczyć kota na własną rękę lekami przeznaczonymi dla ludzi, ponieważ mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku, zawsze przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest wcześniejsza diagnoza poparta badaniem.

Obserwujmy, w jakich sytuacjach występuje kaszel, jak brzmi i czy nie występują inne objawy, poinformujmy o tym lekarza weterynarii.

Od jak dawna Wasz kot kaszle? Dzieje się to w jakichś konkretnych sytuacjach? Konsultowaliście się już z weterynarzem? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKaszel u psa – przyczyny
Następny artykułCo zrobić, gdy chomiki się gryzą?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here