Chomiki syryjskie są najmniej towarzyską odmianą chomików, zwierzęta zaczynają walczyć ze sobą już od 6-8 tygodnia życia, samice akceptują samca tylko w okresie rui. Chomiki dżungarskie można próbować trzymać w parach, ale najlepiej połączyć je w bardzo młodym wieku i zapewnić dużą przestrzeń. Najlepiej dobierać pary z jednego miotu. Jeśli rozdzielimy na jakiś czas (1-2 tygodnie) taką przyzwyczajoną do siebie parę ponowne połączenie ich może już nie być możliwe.

Wprawdzie na wolności te zwierzęta żyją w grupach rodzinnych, ale w warunkach hodowlanych nie najlepiej znoszą większe towarzystwo. Chomiki Roborowskiego w naturalnym środowisku żyją w koloniach, jednak w hodowli najlepiej trzymać je w parach łączonych w młodym wieku. Pamiętajmy, że dwa chomiki potrzebują znacznie więcej przestrzeni (większej klatki) niż jeden chomik.

Jeśli już mamy więcej niż jednego chomika i dochodzi do walki między nimi, natychmiast rozdzielamy zwierzęta, ponieważ może się to skończyć poważnymi obrażeniami chomika. Dobrze mieć w takiej sytuacji grubą rękawicę, która zabezpieczy nas przed pogryzieniem przez zdenerwowane i przestraszone chomiki. Jeśli dochodzi między chomikami do kłótni najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie ich osobno. W przypadku gdy nie mamy na tyle miejsca w domu lub po prostu nie chcemy mieć dwóch klatek, poszukajmy jednemu z chomików nowego domu wśród rodziny czy znajomych, można też zamieścić ogłoszenie w internecie. Ponieważ dużo osób poszukuje gryzoni jako karmy dla węży warto zapytać zainteresowanych nabywców w jakim celu potrzebują chomika.

Wzajemne gryzienie się chomików nie jest jedynym ryzykiem trzymania kilku chomików razem. Chomiki są zwierzętami terytorialnymi i przebywanie z innymi chomikami na niewielkiej powierzchni może wywołać u nich duży stres. Długotrwały stres obniża odporność zwierzęcia i zwiększa ryzyko zapadania na różne choroby. Kolejnym problemem może być też gryzienie właściciela przez zdenerwowane zwierzę.

W przypadku gdy chcielibyśmy rozmnażać chomiki syryjskie, należy trzymać je osobno i sprawdzać co jakiś czas zachowanie samicy wobec samca, jeśli jest agresywna rozdzielamy je i czekamy na lepszy moment (ruja występuje co 5-6 dni). Łączymy je tylko na czas krycia.

Jeśli zależy nam na obserwacji większej grupy zwierząt, polecam hodowlę szczurów lub myszek. Są to bardzo inteligentne, łatwo oswajające się stworzenia, które świetnie czują się w grupach.

Wasze chomiki się gryzą? Od jak dawna? Zamierzacie je rozdzielić? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKaszel kota – przyczyny
Następny artykułCo kupić dla małego kota? Wyprawka

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here