Producenci paneli prysznicowych prześcigają się w dodatkach, które mają przyciągnąć klientów i przekonać ich o rzekomym luksusie oferowanym przez dany towar. Oczywiście, niektóre z tych „gadżetów” są po prostu zbędne i zostały zamontowane kosztem jakości innych komponentów. Jakie wyposażenie liczy się przy zakupie panelu prysznicowego? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie panelu?

Krok pierwszy – dysze do hydromasażu

Dysze są bez wątpienia najważniejszym elementem panelu prysznicowego, gdyż to one gwarantują relaks i odpowiedni komfort korzystania z panelu. Najważniejsze dysze to takie, które są rozmieszczone centralnie lub symetrycznie w dwóch rzędach. Niektórzy producenci polecają liczbę dysz nie przekraczającą sześciu, gdyż zapewnia to odpowiednie działanie wody. Jeżeli mamy ochotę na prawdziwy relaks warto zdecydować się na panel prysznicowy z siedziskiem oraz dysze i głowice ruchome, aby skierować strumień wody na partie ciała, które chcemy wymasować. Poza tym w niektórych panelach przy dyszach dostępne są manualne ustawienia kierunku strumienia wody i zmiana mocy jego strumienia (aż po bicze wodne). Panele z takimi regulacjami są z reguły znacznie droższe i warto je kupić, jeżeli nasza kąpiel trwa odpowiednio długo. Dostępne są także panele ze specjalnymi dyszami do masażu stóp czy umożliwiające masaż biczami wodnymi odpowiednich odcinków kręgosłupa.

Krok drugi – funkcjonalność montażu urządzenia

Przy wyborze panelu warto zastanowić się nad jego umieszczeniem i montażem. Ważne są elementy związane z posiadaną przez nas instalacją wodno-kanalizacyjną oraz rozplanowanie przestrzeni w łazience, gdyż panele prysznicowe istnieją w kilku wariantach montażu: ściennym, narożnym, wolnostojącym. Montaż narożny pozwala na maksymalne wykorzystane przestrzeni w kabinie natryskowej, szerokość panelu montowanego w miejscu dotychczasowej baterii prysznicowej może wymagać odpowiedniego wymierzenia szerokości panelu, by dopasować go do istniejącej instalacji. Gdy chcemy połączyć nowy nabytek z dotychczasowym wyposażeniem łazienki musimy brać pod uwagę istniejące sposoby doprowadzenia wody i kratki odpływowe oraz położenie i wielkość wanny czy istniejącej kabiny natryskowej. Gdy brak nam odpowiedniej wiedzy na ten temat, warto wybrać panel o tzw. „uniwersalnym systemie montażu”, gdyż możemy go dowolnie przenosić (ze ściany na narożnik i odwrotnie). Popularny w dużych łazienkach jest montaż na ścianie, oczywiście tylko wówczas gdy wykonaliśmy wcześniej kratkę odpływową. Panele wolnostojące wymagają doprowadzenia instalacji wodnej w podłodze, gdyż wymaga tego sposób ich montażu. Dla prawidłowego działania dysz do hydromasażu wymagane jest ciśnienie w instalacji o wartości minimum 3 barów oraz odpowiedni przepływ wody w rurach (zaleca się 20l/m). Można zapytać o panele, które umożliwiają oszczędność wody.

Krok trzeci – urządzenia sterujące temperaturą wody

Rodzaj sterowania temperatura wody ułatwia korzystanie z urządzenia i zapewnia sporą wygodę. Przy wyborze odpowiedniego sterowania (ręcznego czy elektronicznego) główną rolę odgrywa cena. Sterowanie ręczne jest mimo wszystko mniej wygodne i wymaga ustawiania wszystkich parametrów działania panelu przy pomocy odpowiednich pokręteł. Za ich pomocą regulujemy temperaturę, natężenie wody, kierunek strumienia wody w poszczególnych dyszach. W droższych wersjach montowane jest sterownie elektroniczne, które zapamiętuje poszczególne konfiguracje parametrów i ustawia odpowiednią temperaturę. Niektóre panele mają już zamontowany termostat. Kupując panel z termostatem i elektronicznym sterowaniem nie warto oszczędzać – urządzenia elektroniczne kiepskiej jakości zawodzą i mogą doprowadzić do poparzenia w przypadku ich awarii. Warto sprawdzić opinie innych klientów, którzy użytkują już sprzęt danej firmy i od nich dowiedzieć się, czy wybrany przez nas model rzeczywiście jest tak bezpieczny i „atrakcyjny cenowo”.

Krok czwarty – rodzaj materiałów użytych do wykonania panelu

Klienci niektórych firm skarżą się często na korozje panelu prysznicowego, wykonanego z kiepskiej jakości materiałów. Mankamenty ujawniają się często po jakimś czasie użytkowania i wówczas serwis twierdzi, że to z winy złego podłączenia, czy nieprawidłowego użytkowania. Warto zwrócić uwagę, by elementy mające kontakt z wypływającą wodą były łatwe do czyszczenia i zabezpieczania (aby możliwe było ich zdejmowanie, wymiana, czyszczenie, mogą posiadać także elastyczne wypustki, które ułatwiają utrzymanie urządzenia w czystości). Także rodzaj materiałów, z których obecnie wykonuje się panele jest bardzo różnorodny: szkło, egzotyczne drewno, hartowane szkło, stal nierdzewna, aluminium, kamień naturalny czy sztuczny.

Krok piąty – wyposażenie dodatkowe

Wyposażenie dodatkowe jest kuszące dla miłośników nowoczesnych gadżetów, jednak nie łudźmy się – nie każda nowinka techniczna jest nam niezbędnie potrzebna pod prysznicem i nie z każdej będziemy równie często korzystać. Warto pomyśleć raczej o funkcjonalnych dodatkach takich jak: składane siedziska, lustro, oświetlenie czy półeczki na przybory kosmetyczne. Tego typu akcesoria z pewnością ułatwią nam korzystanie z panelu. Podobnie jak sterowanie wysokością panelu umożliwiające dopasowanie rozstawu dysz do wzrostu kąpiącej się osoby. Wszelkie dodatkowe elementy – wbudowane telefony, głośniki czy radio nie powinny decydować o wyborze konkretnego modelu – są to tylko dodatkowe gadżety, których funkcjonalność zazwyczaj nie jest wielka.

I co Wy na to? Na jaki panel prysznicowy się zdecydowaliście? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak podawać i jeść hamburgera, hot-doga, popcorn?
Następny artykułJak nosić frak?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here