1. Akcesoria standardowe

Standardowymi akcesoriami dla wszystkich dachów i pasujące do niemal każdego zastosowanego pokrycia dachowego są:

– okna dachowe,

– świetliki dachowe,

– włazy dachowe,

– tzw. ławy kominiarskie (podesty z blachy kratowanej – ażurowej – ułatwiające dostęp do kominów i przewodów wentylacji)

– folia paroizolacyjna

– drabinki przeciwśniegowe (żeby śnieg nie spadał z dachu, tylko stopił się na nim)

Pozostałe akcesoria są uzależnione od rodzaju wybranego przez nas pokrycia.

2. Akcesoria do pokrycia wykonanego z dachówki

Zdecydowanie najwięcej akcesoriów jest przeznaczonych dla pokrycia dachowego z dachówki. Począwszy od różnego rodzaju dachówek tzw. nietypowych:

– dachówka kalenicowa,

– dachówka narożnikowa,

– połówka,

– dachówka wentylacyjna,

– dachówka z wywietrznikiem instalacji kanalizacyjnej,

– dachówka z otworami pod montaż ław kominiarskich,

– oraz gąsiory ceramiczne, zakładkowe, gładkie, mieszane,

– końcówki gąsiorów,

– trójniki, rozgałęźniki gąsiorów.

dach akcesoriaphotoxpress.com

Są to bardzo drogie elementy i ich zużycie należy wyliczyć niemalże do sztuki. Pod dachówkę (i nie tylko) stosujemy elementy wentylujące takie jak:

– taśmy uszczelniające pod gąsiory różnego rodzaju i wykonane z różnych materiałów (np. PCV, aluminium).

– kolejnym elementem uszczelniającym są tzw. kliny uszczelniające do kosza (połączeniu dwóch połaci dwóch połaci dachowych pod różnymi kątami. Kliny uszczelniające montuje się również w miejscach obróbek blacharskich np. komina, okien dachowych, świetlików i włazów.

Kolejnymi akcesoriami potrzebnymi do dachówki są elementy mocujące – pomijając gwoździe i wkręty dachowe, spinki „u” do dachówek, uchwyty odgromników, uchwyty łaty kalenicowej, klamry gąsiorów, uchwyt drabinki przeciwśniegowej w zależności od systemu dachówek i sposobów łączenia i montowania zalecanych przez producenta.

Innymi dodatkami do dachówki są np. dachówka – świetlik. Jest to dachówka przepuszczająca światło i pełniąca rolę świetlika.

3. Akcesoria od pokryć wykowywanych z blachy dachowej

W większości przypadków akcesoria dachowe są bardzo podobne do zastosowanych w przypadku dachówki (nazwy są zbliżone). Produkuje się je z tej samej blachy, z której wykonane zostało pokrycie dachowe, czyli ze stali ocynkowanej i zwykłej. Są to:

– gąsiory dachowe z blachy,

– łączniki dachowo-ścienne,

– pasy nadrynnowe,

– wiatrownice,

– rynny koszowe,

Jedynym czego nie stosujemy przy montażu dachówki, a co jest konieczne przy mocowaniu pokrycia z blachy to tzw. farmery – śruby samowiercące z podkładkami uszczelniającymi przeznaczone specjalnie do montażu blachy dachowej.

4. Akcesoria potrzebne do montażu gontów bitumicznych

Do montażu gontów bitumicznych potrzebne będą nam skręcane gwoździe stalowe oraz papa podkładowa tradycyjna, stosowana pod gonty bitumiczne. Jest ona materiałem izolacyjnym stanowiącym dodatkowe zabezpieczenie.

Dodalibyście coś do naszej listy? Jeśli o czymś zapomnieliśmy, koniecznie dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo podawać w karafce?
Następny artykułPompa ciepła – co to, jak działa?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here