1. Gdzie stosujemy pompę ciepła?

Pompa ciepła jest stosowana w systemie ogrzewania niskotemperaturowego, korzystającego dodatkowo z energii pozyskiwanej z otoczenia. Energia naturalna może być pozyskiwana z dna zbiornika wodnego (stawu, jeziora), gruntu lub z powietrza. Taka instalacja np. gruntowa jest systemem rur biegnących głęboko (2-4m) pod działką. Rury wypełnione są niezamarzającą cieczą, najczęściej glikolem. Ich zadaniem jest pobieranie ciepła z gruntu (wody), w którym na odpowiedniej głębokości temperatura jest stała i zawsze dodatnia. Następnie ciepło to zostaje przekazane do pompy grzewczej, która nie musi samoistnie nagrzewać powietrza czy wody płynącej w rurach systemu ogrzewania, lecz uzupełnia różnicę temperatur – co pozwala jej na mniejsze zużycie energii elektrycznej.

2. Jak pracuje pompa ciepła i czy jest bezpieczna?

Pompa ciepła sprawdza się w ogrzewaniu podłogowym czy nadmuchowym. Dodatkowo w miesiącach letnich może współpracować z ogrzewaniem nadmuchowym i jonizatorem powietrza pełniąc rolę klimatyzacji. Pompa ciepła może być zamontowana nawet w pomieszczeniach użytkowych, gdyż cicho pracuje i jest bezpieczna dla otoczenia – nie istnieje ryzyko wybuchu czy zaczadzenia. Oprócz tego pompa ciepła nie wydziela spalin, jak np. piecyki olejowe. Kształtem urządzenie pompy ciepła przypomina niewielką lodówkę lub kocioł. Wysokiej jakości rozwiązania technologiczne stosowane w pompach ciepła zapewniają bezpieczeństwo ich użytkowania i niesie koszty zużycia energii.

3. Na czym polega działanie pompy ciepła?

Pompa ciepła pośredniczy w przekazywaniu energii pomiędzy wymiennikiem ciepła (systemem rur) umieszczonym w gruncie czy w wodzie a rurami tworzącymi obwód grzewczy rozprowadzony po domu. Dodatkowo można zamontować dodatkową parę złącz, odpowiedzialną za podgrzewanie wody użytkowej. Ciepło z rur umieszczonych w gruncie trafia do pompy ciepła, gdzie zostaje poddane procesom fizycznym: skraplania i sprężania. Ciepły gaz powstaje w miejscu zwanym parownikiem i tworzy się na skutek oddawania ciepła przez glikol krążący w wymienniku gruntowym. Następnie para trafia do sprężarki powietrza i osiągając znacznie wyższe ciśnienie – zwiększa swoją temperaturę. Przy uzyskanym ciśnieniu 20 barów temperatura pary wodnej może osiągać 70ºC. Gorąca para trafia następnie do skraplacza, w którym następuje kolejne przekazanie ciepła – z gazu trafia ono na skutek skraplania do wody płynącej w obiegu grzewczym i zostaje rozprowadzone po powierzchni domu, ogrzewając go. Oddając ciepło ciecz skrapla się w wymienniku i płynie dalej, do rozprężarki, która schładza ciecz do temperatury ujemnej przez zmniejszenie jej ciśnienia. Ten element pompy ciepła to zawór dławiący. Schłodzona ciecz powtórnie paruje na skutek kontaktu w wymienniku ciepła z energią nagromadzoną przez glikol i proces się powtarza.

4. Czy pompa ciepła jest ekonomiczna w działaniu?

To prawda, oddaje ona znacznie więcej ciepła niż musimy dostarczyć do pompy energii elektrycznej. Pozwala to na zmniejszenie kosztów zużycia energii, eliminując także konieczność zakupu opału w postaci eko-groszku, węgla czy drewna stosowanych w tradycyjnym ogrzewaniu wysokotemperaturowym. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Pompa ciepła i współpracujące z nią ogrzewanie niskotemperaturowe wymagają doskonałej izolacyjności całego budynku mieszkalnego, w przeciwnym razie takie ogrzewanie nie jest w stanie zniwelować strat ciepła budynku – czyli po prostu nie może go nagrzać. Także koszt całej instalacji pobierającej ciepło z otoczenia jest bardzo wysoki. Koszt instalacji systemu rur na dnie zbiornika wodnego czy głęboko pod ziemią rodzi koszty, sama pompa ciepła to wydatek około 30 tysięcy złotych.

Co myślicie o pompach ciepła? Zainwestowalibyście w nią? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie są akcesoria dachowe?
Następny artykułJak używać papierośnicy?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here