W karafce przechowuje się takie napoje jak: woda, wino, nalewki, soki, likiery, a nawet wódkę. Nie powinno serwować się napojów w ich oryginalnych butelkach, a absolutnie niedopuszczalnym jest postawienie na pięknie nakrytym stole plastikowych butelek. Podawanie napojów w karafce, a w szczególności wina, ma również inne uzasadnienie. Kiedy przelewamy wino do karafki ulega ono dekantacji, czyli oddziela się od niego stary osad. Ponadto wino napowietrza się, co pozwala mu w pełni oddać swój smak i aromat. Przelewanie wina wymaga precyzji, dlatego też należy robić to bardzo wolno (ma to również znaczenie w procesie napowietrzania się tego alkoholu). Czasami jednak rezygnuje się z podania wina w karafce, aby wyeksponować jego ozdobną, lub oryginalną butelkę. Zawsze natomiast serwuje się w karafce trunki domowej roboty.

Podanie w karafce napojów, takich jak woda i sok, pomaga w utrzymaniu ich w chłodnej temperaturze. Grube szkło naczynia nie nagrzewa się szybko, a dodane wcześniej kostki lodu schłodzą napój.

Karafka powinna kojarzyć się nie tylko z przyjęciami. Swoje zastosowanie znajduje bowiem również w korporacjach i biurach, gdzie na ważniejszych spotkaniach serwuje się w niej wodę.

Nowoczesne modele karafek są tak skonstruowane, że dodany do środka lód, a także większe kawałki owoców (na przykład plasterek cytryny) nie wypadają z niej podczas pierwszego przelewania do szklanki. Góra karafki została w ten sposób zaprojektowana, że blokuje większe elementy. Wiele współczesnych modeli tego naczynia posiada odkręcane dno, dzięki czemu karafka może zostać umyta w zmywarce.

Karafki powinny stanowić komplet wraz z kieliszkami. Kieliszki swoim kształtem i rozmiarem powinny być dopasowane do pitego trunku. Przykładowo wódkę pije się z kieliszków w kształcie walca, a likiery i nalewki z kielisz

Używacie czasami karafki? Co w niej najczęściej podajecie, przechowujecie? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here