Savoir-vivre Kto powinien płacić na randce?

Kto powinien płacić na randce?

-

Tradycyjna szarmanckość. Jeżeli chcemy być wierni tradycji, to mężczyzna powinien płacić na randce. Zachowanie takich manier jest na pewno bardzo pożądane podczas pierwszego wspólnego wyjścia. Mężczyzna, który potrafi pokazać swój gest, będzie bardzo pozytywnie oceniony przez potencjalną partnerkę. Kobieta może bowiem taką sytuację odczytać jako wyraz szacunku wobec niej, a także spodziewać się od chłopaka poważnych intencji. Warto dodać, że nawet jeśli jesteśmy bardzo nowocześni, zachowanie pewnej kurtuazji we wzajemnych stosunkach dodaje naszemu życiu uroku. Relacje damsko-męskie są akurat taką dziedziną, w której najbardziej atrakcyjne wydają się właśnie wzajemne różnice płciowe. Na randce mężczyzna chce przede wszystkim poczuć się męski, a kobieta kobieca, zaś gest zapłaty za partnerkę ma wymiar symboliczny.

Nowoczesne równouprawnienie. Niektórzy wolą jednak model równego podziału wydatków związanych ze wspólnym wyjściem. W takiej sytuacji niezależnie od wysokości kwoty, mężczyzna i kobieta płacą za wszystko tyle samo. Wiele osób ceni sobie taki zwyczaj. Mężczyźni, którzy nie mają pokaźnych dochodów, nie muszą się obawiać, że randka całkowicie ich zrujnuje. Z kolei kobiety, kiedy za siebie płacą, nie muszą się czuć do niczego zobowiązane. Jest to na pewno uczciwy układ, jednak warto ustalić zasady jeszcze przed zakupieniem biletów do kina czy złożeniem zamówienia w restauracji. Sytuacja jest znacznie zręczniejsza, jeśli to kobieta zaproponuje podział wydatków. To ona mimo wszystko rezygnuje w takich okolicznościach ze swoich tradycyjnych przywilejów.

Kobieta zaprasza. Może się również zdarzyć, że to kobieta zapłaci w całości za randkę. Oczywiście nie chodzi tu o sytuację, kiedy mężczyzna z rozbrajającą miną stwierdzi, że niestety zapomniał portfela. Czasami to kobieta zaprasza kogoś na randkę i z góry zastrzega, że to ona ponosi wydatki. Może to być nie tylko symboliczna kawa, ale także na przykład zakupienie biletów na świetny spektakl teatralny czy jakaś inna wyjątkowa niespodzianka. Takie sytuacje możliwe są zarówno w wypadku osób, które są dopiero na etapie wzajemnego poznawania, jak i par z dłuższym stażem.

Jaki jest Wasz pogląd na tę sprawę, kto powinien płacić? Wypowiedzcie się!

Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Poziom reakcji na szkolenie – jak sprawdzić?

Poziom rekcji jest elementem idei oceny szkoleń autorstwa Donalda L. Kirpatricka. Koncepcja opublikowana w latach dziewięćdziesiątych zyskała sobie wielu zwolenników. Do dziś jest jedną z najszerzej znanych i chętnie wykorzystywanych w projektowaniu ewaluacji szkoleń.

Kokosanki czekoladowe – przepis

Kokosanki to jedne z najsmaczniejszych małych ciasteczek. Spieczone i kruche na zewnątrz są miękkie i lekko wilgotne w środku. Dzięki wiórkom mają niesamowity kokosowy aromat. Są świetnym pomysłem na wykorzystanie białek zostających po innych wypiekach.

Zobacz też

Chirurg plastyczny – jak go wybrać?

Operacje plastyczne nie są już dobrem luksusowym. Polacy coraz częściej sięgają po tę formę upiększania swojego ciała. Chcemy być piękni i czuć się dobrze we własnym ciele. Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o operacji plastycznej jest wybór dobrego specjalisty.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: