Krok pierwszy – wymiary naniesione przez geodetę

Zadaniem geodety jest wykonanie tzw. ław drutowych. Ława drutowa to dwa stemple wbite w ziemię, połączone poziomą deską. W deskę tę geodeta nabija gwoździe w określonych miejscach. Ławy drutowe są stawiane zwłaszcza na każdym narożu budynku, tak, że na jedno naroże przypadają dwie takie ławy. Oprócz tego wzdłuż przyszłych ścian umiejscawiane są kolejne ławy, lecz te narożne są zawsze najważniejsze.

Krok drugi – wyznaczenie figury geometrycznej budynku

Na tym etapie prac potrzebujemy jedynie dużych ilości sznurka. Za jego pomocą zaznaczymy obrys zewnętrzny budynku, który ustalił geodeta. Musimy w tym celu połączyć gwoździe jednej ławy narożnej z gwoździami wbitymi w ławę narożną naprzeciwległą, tak, by każdy gwóźdź miał swojego odpowiednika po przeciwnej stronie. W ten sposób po rozciągnięciu wszystkich sznurków powstanie figura geometryczna stanowiąca linię fundamentów – wyznaczyliśmy właśnie naroża budynku.

Pozostałe miejsca przecięć sznurków tworzą nam obrys budynku.

Krok trzeci – przeniesienie punktów ze sznurków na grunt

Dodatkowo ławy są ustawiane na określoną wysokość, np. jest to tzw. zero budowlane. Ławy ustawione są odpowiednio do poziomu gruntu i od poziomu ław możemy sobie obliczyć dno wykopu uwzględniając warstwy podsypki, wysokość ław przewidzianą w projekcie, wysokość podpiwniczenia. Wszystko rzecz jasna zależy od wytycznych wybranego przez nas projektu.

Gdy mamy już obrys wykopu wyznaczony przez sznurki, najwygodniej przenieść pionem punkty w miejscach przecięć sznurków na grunt i w tym miejscu wbić paliki. Można użyć w tym celu poziomicę lub specjalny sznurek z pionem. Paliki mają za zadanie wyznaczyć nam zewnętrzny obrys ścian domu i tym samym linię fundamentów.

Krok czwarty – przygotowanie linii wykopu

Mając ustawione paliki, wyznaczające zewnętrzny obrys domu, musimy przygotować miejsce na wykop. Aby się wygodniej kopało i jednocześnie było miejsce do ewentualnego wykonania drenażu, należy do obrysu fundamentów dodać pas o szerokości około 1 m wokół linii (obwodu budynku) – jeżeli robimy wykop pod całym budynkiem. Następnie możemy cały ten pas o szerokości 1 m obsypać wapnem, aby operator koparki nie miał wątpliwości, gdzie ma kopać i jak daleko ma sięgać wykop.

Krok piaty – wyskarpowanie głębokiego wykopu

Jeżeli jest to możliwe na działce należy wykonać poszerzenia górnej części wykopu (tzw. zeskarpowanie). Nie należy z tego rezygnować, ponieważ zwłaszcza w przypadku głębokich wykopów poprawia to bezpieczeństwo. Skarpy wykopu, jeżeli jest on głęboki, powinny mieć nachylenie 45 stopni. Takie nachylenie jest wskazane ze względów bezpieczeństwa i dla własnej wygody, ponieważ taka skarpa się nie „obsypuje”.

Krok szósty – wykonanie wykopu dla domu nie podpiwniczonego

Jeżeli wykop ma być wykonany tylko pod ławami fundamentowymi, gdzie nie będziemy stosowali szalunku, to wykonujemy wykop dokładnie pod szerokość ławy. Będzie to pas o szerokości odpowiadającego grubości fundamentów przewidzianej w projekcie plus dodane dodatkowo15 cm. Dotyczy to np. domów niepodpiwniczonych. Szerokość wykopu może mieć nawet 50 cm, czyli taką, jak szerokość łyżki koparki. Linia wykopu może wystawać (a nawet powinna) dodatkowo 15 cm poza obrys linii fundamentowej.

Podczas pracy koparki musimy zdjąć wszelkie sznurki, które są tylko elementem pomocniczym i mogą skutecznie utrudnić pracę operatorowi.

Czy tego rodzaju prace zwykle zlecacie fachowcom czy wykonujecie sami? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZ czego budować komin?
Następny artykułBlat kuchenny – z jakiego materiału najlepiej zrobić?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here