1. Drewno

Doskonale komponuje się z drewnianymi meblami kuchennymi o raczej klasycznej konstrukcji. Ważne jest, by wybrane do blatu drewno było twarde i wodoodporne. Najczęściej blaty drewniane powstają z drewna dębowego, bukowego, sosnowego lub gatunków drzew egzotycznych – blaty mahoniowe. Blat taki jest wytwarzany z listew drewnianych i następnie lakierowany. Lakier może być bezbarwny lub o określonym odcieniu. Zaletami tego typu blatu jest łatwa pielęgnacja – impregnować można go po prostu znajdującym się w kuchni olejem roślinnym. Możliwości odnawiana tego blatu są duże i prace renowacyjne można wykonać samodzielnie. Niestety, drewniane blaty nie są odporne na wysokie temperatury. Kolejną zaletą jest cena takiego blatu, nie są one drogie (ceny zaczynają się od około 300 zł za metr bieżący)

2. Kamień naturalny

Najczęściej jest wykonywany z płyt granitowych lub marmurowych. Takie płyty są ciężkie, dlatego należy przemyśleć czy nasze meble będą w stanie utrzymać takie blaty. Blaty z granitu czy marmuru mają różne kolory i wzory. Dla wymagających i lubiących luksus blaty z onyksów (wykonywane na zamówcie) z pewnością się sprawdzą. Onyksy mają znacznie większą paletę niespotykanych kolorów i wzorów. Ich minusem jest niestety cena.

Blaty z kamienia naturalnego są trwałe i odporne na wysokie temperatury, zarysowania. Pielęgnacja takich blatów wymaga ich impregnowania co jakiś czas i delikatnego czyszczenia. Można zakupić specjalne preparaty do czyszczenia i pielęgnacji tych blatów. Osobiście wybrałem blaty kuchenne z granitu, gdyż trudniej uszkodzić go detergentami (pozostawiającymi niekiedy plamki na jasnych marmurach).

3. Szkło

Połączenie drewna, szkła i kamienia ostatnimi czasy jest trendem w aranżacji wnętrz. Nie tylko blaty ze szkła, lecz wypełnienie wnęki miedzy szafkami kuchennymi wiszącymi a blatem można wykonać ze szkła. Szkło przeznaczone do wykonania blatów jest wytwarzane z kliku warstw połączonych np. żywicą. Powierzchnia blatów jest hartowana, stąd jej wysoka odporność na temperatury i detergenty. Bardzo łatwo je czyścić i nie są konieczne specjalne zbiegi pielęgnacyjne. Szkło wykorzystywane jako blaty jest w pełni bezpieczne – trudno je stłuc i w razie naprawdę celowego uderzenia nie rozpryśnie się na ostre kawałki. Można spotkać szklane blaty przezroczyste, barwione lub posiadające piękne wzory.

4. Ceramika

Blat kuchenny można wykonać po prostu z płytek ceramicznych, gresu czy terakoty. Z powodzeniem wytrzymują wysokie temperatury i zarysowania. Wzory tworzone na blatach z pomocą takich płytek są naprawdę różne. Poza tym łatwo się je mocuje – wystarczy specjalny klej do glazury. Ważne jest odpowiednie zafugowanie szczelin między płytkami, które trudno wyczyścić. Istnieją specjalne masy epoksydowe czy emulsje wodoodporne które umożliwią nam lepszy komfort użytkowania blatów z ceramiki i zlikwidują problemowe szczeliny.

5. Stal

Stal nierdzewna wykorzystywana na blaty może być matowa lub polerowana, gładka lub ryflowana. Taką stal nie jest grubą warstwą i raczej zostaje nałożona na płyty wykonane ze sklejki czy wiórowe. Blat stalowy sprawdza się w kuchni, jednak nie jest oporny na zarysowania. Polerowany blat ze stali jest natomiast trudny do utrzymania w czystości, gdyż widoczne na nim jest każde zabrudzenie czy odciski palców.

6. Pochodne drewna i kamienia

Można nabyć blaty kuchenne stanowiące imitację blatów kamiennych czy drewnianych. Są one wykonywane fabrycznie z różnych materiałów. Nie są one rzecz jasna tak trwałe jak blaty z naturalnego kamienia czy drewna – z czasem ścierają się, można je porysować. W tej kategorii blatów istnieją blaty wykonane z konglomeratu, które imitują kamień naturalny. Lepszym i znacznie trwalszym materiałem są blaty kompozytowe, które mają różne wzory i kształty. Nie wymaga on żadnej pielęgnacji, lecz łatwo go zarysować pomimo tego, ze nie ściera się tak łato i nie traci połysku tak szybko jak blat konglomeratowy. Jego wadą jest cena – za takie pieniądze, jakie wydamy na tego typu blat z powodzeniem można kupić blat z materiałów naturalnych.

Najtańszym rozwiązaniem jest blat laminowany, wykonany z płyty wiórowej pokrytej laminatem. Cenowo jest to rozwiązanie atrakcyjne, lecz ma jednocześnie wiele wad. Blat ulega szybkiemu zniszczeniu pod działaniem wody czy wilgoci, która puchnie i „spacza” powierzchnię. Łatwo go zarysować nożem

A Wy na jaki blat byście się zdecydowali/ zdecydowaliście się? Jak się sprawdza? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWyznaczanie fundamentów – linie wykopu krok po kroku
Następny artykułDach ze strzechy, słomy – koszty, wady i zalety

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here