W obrębie chorób reumatycznych wyróżnia sie stany zapalne i niezapalne. Pierwsze związane są z tkanką łączną, a drugie ze stanami zwyrodnienia dotykającymi kości. Pierwsze zazwyczaj doskwierają osobom w różnym wieku, także dzieciom, natomiast reumatyzm, któremu towarzyszą stany zwyrodnienia kości, jest chorobą osób starszych.
Jedną z odmian reumatyzmu jest artretyzm. Cierpią na niego dużo częściej mężczyźni, niż kobiety. Przyczyną pojawienia się tej choroby są problemy dotyczące przemiany materii i związana z tym zbyt duża ilość kwasu moczanowego we krwi. Kwas ten osadza się w okolicach stawów, powodujac ich zniekształcenia. Choroba atakuje głównie okolice palucha, kostki czy nadgarstków.

Na złagodzenie objawów reumatyzmu może pomóc odpowiednia dieta. Powinniśmy zrezygnować przede wszystkim z mięsa, które spożywane w nadmiarze powoduje osłabienie kości. Lekarz powinien pomóc w ustaleniu odpowiedniej dla nas diety.
Reumatyzm leczy się przede wszystkim farmakologicznie. Podczas lekkich objawów i wstępnej fazy choroby stosuje się leki niesterydowe, których skutki uboczne są mniejsze. Jeśli nie przyniosą one efektu lub objawy choroby są silniejsze, stosuje się silniej działające leki farmakologicznie, a nawet sterydy, które czasem zatrzymują postęp choroby, ale mogą mieć poważne skutki uboczne.

Istnieje też wiele sposobów domowych na radzenie sobie z reumatyzmem. Na dolegliwości natury reumatycznej świetne są masaże, które wzmacniają kości i stawy oraz je rozgrzewają. Zalecane są też kąpiele w naparach ziołowych, które maja działanie przeciwzapalne i rozgrzewające. Ciepłe kąpiele, okłady i smarowanie bolących miejsc maścią także dają dobre rezultaty.

W przypadku stosowania domowych sposobów radzenia sobie z reumatyzmem ważne jest, aby stosować je regularnie. Jednorazowy masaż czy kąpiel parowa mogą nam przynieść ulgę, ale krótkotrwałą. Najlepiej stosować środki naturalne często i regularnie.

W przypadku reumatyzmu należy koniecznie pamiętać o ruchu. Sztywne i obolałe stawy trzeba wprawić w ruch, żeby sie wzmocniły. Gimnastyka będzie więc świetnym rozwiązaniem, także różnego rodzaju delikatne ćwiczenia rozciągające, jak na przykład joga terapeutyczna.

Pamiętajmy wiec, żeby reagować szybko, jeśli mamy problemy ze stawami. Sterydy to ostateczne rozwiązanie, które – jak już zostało wspomniane – przynosi wiele efektów ubocznych. Próbujmy leczyć objawy reumatyczne, o ile to możliwe, naturalnymi sposobami. Ustalenie rutyny, która nam pozwoli utrzymać stawy w dobrej formie jest najważniejsze. Opracujmy sobie plan masaży i ćwiczeń oraz odpowiednią dietę, a efekty powinny być odczuwalne w postaci dużego złagodzenia objawów reumatyzmu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here