Paznokieć wrośnięty

Zmiany te najczęściej dotyczą dużego palca u stopy. Taki paznokieć charakteryzuje się nadmiernym wzrostem bocznej płytki paznokciowej w otaczające ją części miękkie, wskutek czego powstaje obrzęk oraz stan zapalny w obrębie wału paznokciowego. Nieleczony może powodować zakażenie. Główna przyczyna takiego stanu to zbyt ciasne obuwie, źle przeprowadzony pedicure, brak higieny lub zakażenie, którego nie jesteśmy świadomi. Stosuje się leczenie za pomocą klamry korygującej lub zabieg chirurgiczny.

Zaklęśnięcie płytki paznokciowej

Paznokcie są cienkie i łamliwe, płytka jest wklęśnięta. Choroba ta może być dziedziczna, jak również może być objawem choroby ogólnoustrojowej np. marskości wątroby. Inne możliwe przyczyny to brak witamin, niedobór żelaza, działanie chemikaliów.

Przerost płytki paznokciowej

Paznokcie mają szponowaty kształt, są przebarwione, pogrubione. Przerost powodowany jest urazami mechanicznymi, zaburzeniami krążeniowymi lub chorobami ustrojowymi. Paznokcie rosną powoli, są zgrubiałe i twarde. Występują najczęściej u stóp, ze względu na negatywne działanie ciasnego obuwia.

Niepokoi Was stan Waszych paznokci? Wiecie, z czym go łączyć? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMaseczki na paznokcie – domowe sposoby
Następny artykułChoroby paznokci u stóp – objawy

Marta Pardyak – absolwentka Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagielońskiego. Doświadczony kosmetolog. Ukończyła liczne szkolenia i kursy kosmetyczne. Współpracuje z serwisami zajmującymi się tematyką Zdrowia i Urody.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moją wielką pasją, nie tylko zawodową, jest kosmetologia oraz wszelkie związane z nią zagadnienia. Piękno pochodzi z duszy, wystarczy to po prostu pokazać! Bardzo lubię doradzać innym osobom w sprawach pielęgnacji i urody, sprawia mi to ogromną satysfakcję.

Równie mocno interesuje mnie moda oraz trendy. Ikoną mody jest dla mnie Audrey Hepburn oraz Marilyn Monroe. Po dziś dzień mała czarna nie wychodzi z mody, a w ostatnim sezonie Ray-Bany, zapoczątkowane w noszeniu przez Audrey, zrobiły furorę.

Wolne chwile spędzam na uprawianiu sportu lub czytaniu książek, szczególnie tych z literatury kobiecej. Uważam że w życiu najważniejsze jest być sobą, realizować swoje marzenia oraz dążyć do upragnionego celu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here