Tradycyjne i bezglutenowe - pomysły na pierniczki

Święta wielu kojarzą się z potrawami, które pojawią się na stole jedynie podczas tego wyjątkowego okresu. Karp, barszcz czerwony, pierogi z grzybami i kapustą – to pierwsze co przychodzi na myśl. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, bez której święta nie byłyby świętami. To piernik!

Krótka historia piernika

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na temat pochodzenia piernika. Jak to zazwyczaj bywa, wiele nacji uważa, że to właśnie ona wymyśliła przepis, który przez wieki raczy nasze kubki smakowe. Według niektórych pierniki wywodzą się z Holandii, inni zaś twierdzą, że recepturę na nie przekazał Francuzom pewien ormiański mnich, którego przepis omyłkowo wzbogacono korzennymi przyprawami. Jedno jest pewne – spór ten będzie trwał do końca świata.

Polską stolicą popularnej przekąski jest oczywiście Toruń, zaś samo słowo „piernik” pochodzi od staropolskiego „pierny”, czyli pieprzy. Dlaczego? Teoria głosi, że właśnie takie określenie stosowano wobec większości przypraw trafiających na polskie stoły z egzotycznych zakątków świata. Według historyków wielkim fanem pierników był Fryderyk Chopin, który pomiędzy tworzeniem kolejnych sonat, nokturnów i etiud zajadał się tym korzennym przysmakiem.

Wyjątkowe przepisy na piernikowe dania

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy dwa wyjątkowe przepisy na pierniki. Pierwszy z nich opiera się na sprawdzonej, tradycyjnej recepturze, natomiast drugi jest nowoczesną, bezglutenową wersją słodkiej przekąski.

Aby przygotować świąteczne pierniczki z lukrem królewskim (https://uwielbiam.pl/przepis/pierniczki-swiateczne-z-lukrem-krolewskim) należy:

  • przełożyć miód i masło do rondelka, a następnie je rozpuścić;
  • mąkę, kakao, przyprawę do piernika, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia oraz cukier trzcinowy włożyć do miski, a następnie wbić jajka i wlać uprzednio rozpuszczony miód z masłem;
  • gdy ciasto osiągnie jednolitą, gładką strukturę, należy zawinąć je w folie spożywczą i odstawić na 2-3 dni;
  • po odstawieniu na kilka dni ciasto należy wyjąć z folii i rozwałkować na grubość 2-3 mm i za pomocą foremek wykrawać pierniczki;
  • na blasze wyłożonej papierem do pieczenia ułożyć pierniki i pozostawić na ok. 3 min w piekarniku ustawionym na 180 stopni;
  • ostatnim krokiem jest przygotowanie lukru (utarte białko z cukrem pudrem i sokiem cytrynowym).

Nasz drugi przepis to prawdziwa gratka dla wszystkich na diecie bezglutenowej, którzy kochają słodkie przekąski – https://uwielbiam.pl/przepis/pierniczki-bezglutenowe. Masz godzinę wolnego czasu i niezbędne składniki (m.in. kleik ryżowe, miód pszczeli, mąką gryczana, kakao, kardamon, anyż, goździki)? To do dzieła!

Pamiętajcie – święta bez piernika się nie liczą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here