Surowcem zielarskim pozyskiwanym z borówki brusznicy są liście i owoce. Większe znaczenie w ziołolecznictwie mają liście – nie bez przyczyny, ponieważ to w nich głównie zawarte są cenne substancje odpowiedzialne za siłę leczniczą rośliny. W liściach znaleźć można: glikozydy (w tym arbutynę i metyloarbutynę), garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne i sole mineralne. Owoce kryją w sobie sporo witaminy C, karotenoidy, garbniki i antocyjany.

Borówka brusznica wykazuje działanie:
– moczopędne
– łagodnie obniżające ciśnienie krwi
– odkażające
– ściągające
– przeciwzapalne
– witaminizujące.

jak stosować borówkę lecznicząsxc.hu

Wskazaniami do zastosowania borówki brusznicy są:
– Choroby układu moczowego – wykorzystuje się tu głównie odkażające i przeciwzapalne właściwości surowca zielarskiego. Zawarta w borówce arbutyna przekształca się w organizmie w hydrochinon mający silne działanie dezynfekujące. Jego wpływ wspomagają ściągające i przeciwbakteryjne garbniki i flawonoidy. Borówkę zaleca się przy zapaleniach i zakażeniach dróg moczowych i nerek, kamicach nerkowych oraz w dnie moczanowej. Ze względu na moczopędne właściwości łagodnie obniża ciśnienie krwi.
– Zaburzenia pracy układu pokarmowego – tu również odkażające i przeciwbakteryjne właściwości borówki brusznicy okazują się nieocenione. Zawarte w roślinie garbniki działają ściągająco na ścianki przewodu pokarmowego, a znajdujący się w jagodach kwas salicylowy wspomaga leczenie stanów zapalnych.
– Zatrucia pokarmowe – zioło skutecznie leczy biegunki i likwiduje wywołujące je drobnoustroje.
– Witaminizująco – zawarta w owocach witamina C poprawia działanie układu odpornościowego, zapobiega szkorbutowi i osłabieniu naczyń krwionośnych.

Borówki brusznicy nie należy stosować długo – by nie dopuścić do zatrucia hydrochinonem i nie doprowadzić do podrażnienia żołądka i jelit przez znajdujące się w roślinie garbniki. Trzeba pamiętać, że przetwory przygotowywane z owoców tej rośliny zachowują jej lecznicze właściwości, a słoiku konfitur, oprócz sporej dawki antocyjanów, karotenoidów i witaminy C, ukryty jest i kwas salicylowy, i garbniki.

Stosowaliście kiedyś borówkę brusznicę w celach leczniczych? W jakich dolegliwościach Wam pomogła?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułArnika – właściwości lecznicze, zastosowanie
Następny artykułDziewanna – właściwości lecznicze

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here