Krwawnik należy do ziół zawierających sporo substancji gorzkich. Jego silny, zdecydowany acz przyjemny zapach to zasługa sporej zawartości olejku eterycznego. W olejku tym znajduje się sporo leczniczych składników. W krwawniku oprócz olejku lotnego znajdują się substancje o charakterze:
– przeciwzapalnym – kwas salicylowy
– przeciwkrwotocznym i obkurczającym ściany naczyń krwionośnych – alkaloidy
– ściągającym – taniny
– rozkurczającym przewody żółciowe i uelastyczniającym ściany naczyń krwionośnych – flawonoidy
– bakteriostatycznym
– wykrztuśnym.

Rozkurczowe właściwości krwawnika wykorzystuje się w przypadku: skurczów macicy i jajników, przy bólach menstruacyjnych, podczas bolesnych skurczów i naprężeń dróg moczowych, które pojawiają się w zakażeniach i stanach zapalnych, przy zaparciach, bólach jelita grubego.

Do dezynfekcji i przyspieszenia gojenia się ran krwawnik stosuje się z powodu jego przeciwzapalnych i odkażających właściwości: do różnego rodzaju okładów, płukanek (w tym jamy ustnej oraz do narządów intymnych przy upławach), do przemywań skóry, oczu w przypadku zapaleń, leczenia owrzodzeń, pęknięć skórnych i przetok. Zioło działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie podane zewnętrznie, jeśli w zajęte przez gościec stawy wciera się nalewkę z kwiatów krwawnika. Krwawnik pomaga w leczeniu owrzodzeń i stanów zapalnych układu pokarmowego.

Właściwości krwawnika hamujące krwawienie, wzmacniające układ krwionośny, poprawiające stan krwi i przyspieszające gojenie wykorzystywane są do leczenia ran, hemoroidów, w regulacji cyklu miesięcznego kobiet, przy niedoborach składników krwi oraz awitaminozach.

Krwawnik wzmacnia organizm dostarczając szeregu cennych witamin i minerałów w świeżo wyciśniętym lub stabilizowanym alkoholem soku.

Ziele i kwiaty krwawnika stosuje się w postaci:
– naparu – z ziela i/lub kwiatów podawanego wewnętrznie jako herbatka o działaniu rozkurczowym, przeciwzapalnym, regulującym pracę wątroby, dróg żółciowych, układu pokarmowego, leczącym hemoroidy, zabiegającym poronieniom i wzmagającym potencję u starszych mężczyzn;
– naparu stosowanego zewnętrznie do okładów, płukanek, przymoczek, kąpieli;
– soku wyciskanego z ziela dostarczającego witamin i oczyszczającego krew;
– odwarów do leczenia zaparć i przykrych potów w okresie menopauzy;
– nalewki do wcierania w chore stawy.

Stosowaliście kiedyś krwawnik w celach leczniczych? W jakich dolegliwościach Wam pomógł?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak działa czarny bez?
Następny artykułDziurawiec – właściwości zdrowotne, zastosowanie

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here