We francuskiej kuchni wiele jest świeżych, regionalnych warzyw: ziemniaków, fasolki szparagowej, marchwi, porów, rzepy, pomidorów, bakłażanów, cukinii i szalotki. Francuzi lubią tez grzyby – nie tylko pieczarki, ale również drogie, ale pyszne i aromatyczne trufle, boczniaki i borowiki.

Owoce, pojawiające się w cuisine française, to głównie pomarańcze, mandarynki, brzoskwinie, morele, jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie, truskawki, maliny, czerwone i czarne porzeczki, jeżyny, winogrona i grapefruity.

francuska kuchniasxc.hu

Także wybór rodzajów stosowanych mięs: kurczak, gołąb, indyk, kaczka, gęś, wołowina, cielęcina, jagnięcina, baranina, królik, mięso z osła, konia, żaby czy ślimaki. Oczywiście bez ryb i owoców morza nie ma kuchni francuskiej, więc nie należy zapominać o dorszu, sardynkach (tak puszkowanych, jak i swieżych), tuńczyku, łososiu, pstrągu, małżach, ostrygach, krewetkach i kalmarach.

Zioła i przyprawy zależą od regionu. Wszyscy znamy zioła prowansalskie (rozmaryn, bazylia, tymianek, szałwia lekarska, mięta pieprzowa, cząber ogrodowy, oregano i majeranek) – i w gruncie rzeczy zawiera się w nich większość typowych przypraw ziołowych Francji. Można dodać jeszcze lawendę, estragon czy koper włoski, aby mieć pełen przekrój tego rodzaju przypraw. Kuchnia francuska jest łagodna i aromatyczna.

Oczywiście nie byłoby Francji bez serów i wina. Ale to temat tak szeroki, że obawianie go w skróconej formie nie ma sensu.

Rozkład posiłków w ciągu dnia wygląda następująco. Śniadanie to niewielki posiłek na słodko, składający się z kawy i bagietki lub croissanta – wersji dla dorosłych. Dzieci i łasuchy raczą się również kakao lub czekoladą do picia.

ratatouille przepissxc.hu

Obiad jest wczesny, choć nie tak bardzo jak angielski lunch – zwykle między południem a 14. Składa się zwykle z kilku dań – przystawka, danie główne, sery, deser i kawa. Podawanie serów jako osobnego dania, nie zaś jedynie dodatku do pieczywa czy innych potraw, to typowy zwyczaj francuski – godny naśladowania. Można wtedy cieszyć się głębią smaku i aromatu francuskiej specjalności. Ciekawostką jest również to, że zupa nie jest popularnym daniem obiadowym.

Kolacja bywa na ciepło, jednak nie jest to regułą. Podawana jest stosunkowo późno, między 20 a 22.

Uwaga!

Inne ciekawostki: – Francuzi chętnie popijają wodą każdy posiłek. – Tradycyjne francuskie wino zastępuje w obecnych czasach coraz częściej piwo. – Najpopularniejsze sery francuskie to camembert, brie i roquefort. – Główną zasadą w gotowaniu jest wybieranie świeżych składników wysokiej jakości. – Produkcja foie gras zakazana jest w 13 krajach Europy, w tym w Polsce, ze względu na okrutne metody tuczenia gęsi.

Lubicie kuchnię francuską? Co najbardziej Wam w niej smakuje? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSos z dyni do makaronu – przepis
Następny artykułMakijaż gotycki – krok po kroku

Katarzyna Wyka - blogerka kulinarna, miłośniczka smacznego, szybkiego gotowania. Działa według zasady: jeśli czegoś nie da się przyrządzić w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto to wykonać. Jest również mamą, a zawodowo - naucza języka angielskiego.

 

Odwiedź blog naszego specjalisty:

- Truscaveczka pichci

Nasz specjalista o sobie:

Kiedy ktoś mówi przy mnie "Baby do garów!" kiwam energicznie głową, bo chociaż pochodzę z rodziny, gdzie to mężczyźni gotowali lepiej i więcej, to kuchnia jest moim królestwem. Nie do pomyślenia - ja, uchodząca niegdyś za mózgowca, który z przyziemnością nie ma nic wspólnego, uwielbiam gotować, obserwować, jak zmieniają się składniki użyte do wykonania potrawy, jak mieszają się smaki i zapachy.

Od kilkunastu lat moja kuchnia tętni życiem - i choć wyprowadzając się na swoje umiałam przyrządzić najwyżej spaghetti z proszku, teraz nie tylko nieźle gotuję, ale lubię też czytać książki kucharskie nie tylko szukając w nich przepisów, ale i inspiracji, pomysłów na połączenia składników, mniej lub bardziej typowe. Już ładnych parę lat prowadzę bloga z przepisami. Zaczął się od prośby koleżanki, żebym dała jej przepis na obiad - ale przepis dla zupełnego żółtodzioba. Pomyślałam, że to dobry pomysł - przepisy na potrawy proste, smaczne i niewymagające zbyt wiele czasu i niezwykłych kulinarnych talentów. Pewna moja przyjaciółka powiedziała "Jeśli jakiegoś dania nie da się przygotować w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto je robić."

Dlatego moje przepisy, w większości wymyślane samodzielnie, opierają się na niewielu składnikach i szybkim ich przyrządzeniu. Dzięki temu każdy, kto z tych receptur skorzysta, może poczuć się mistrzem patelni, czego sobie i czytelnikom życzę.

Fot.: Hanna Matejczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here