Dziecko może otrzymywać probiotyki na trzy sposoby:
– Razem z mlekiem matki – wraz z nim otrzymuje także prebiotyki, czyli składniki wspomagające rozwój probiotyków.

– Spożywając wzbogacone nimi gotowe mieszanki mleczne dla niemowląt lub przetwory mleka zawierające naturalną florę probiotyczną (kefiry, jogurty) – mieszanki mleczne przygotowuje się ściśle wg wykazań producenta, zwracając szczególną uwagę na temperaturę przyrządzania (ok. 40 stopni Celsjusza). Zbyt wysoka temperatura niszczy mikroorganizmy. Kefiry, jogurty mogą być podawane starszym dzieciom.

– Przyjmując gotowe preparaty probiotyczne – dzieciom starszym można podać kapsułki lub tabletki zawierające dobroczynne mikroorganizmy. Maluchy, które nie potrafią jeszcze połykać kapsułek, mogą otrzymywać probiotyki wyłącznie w postaci rozpuszczonej w wodzie lub mleku (w aptekach można kupić probiotyki w saszetkach lub w kroplach).

stosowanie probiiotyków dzieciphotoxpress.com

Probiotyki należy podać dziecku w celu:
– Wzmocnienia systemu odpornościowego malca – trzeba pamiętać, że dziecięcy system immunologiczny dojrzewa przez pierwsze trzy lata życia. W tym czasie malec ma po raz pierwszy kontakt z licznymi bakteriami z otoczenia. Probiotyki wytwarzają w ustroju niekorzystne środowisko dla rozwoju patogenów i regulują skład mikroflory małego organizmu.

– Odbudowy korzystnej flory bakteryjnej w antybiotykoterapii – probiotyki sprawdzają się idealnie w zapełnianiu wyjałowionych jelit pożytecznymi drobnoustrojami. Szybka odnowa pożądanej mikroflory jelitowej zapobiega też niedoborom witaminowym – część pożytecznych bakterii uczestniczy bowiem w przemianach biochemicznych, w których wytwarzane są witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

– Skrócenia czasu trwania biegunki – biegunki mogą pojawić się m.in. jako efekt uboczny antybiotykoterapii, inwazji szkodliwych drobnoustrojów lub nietolerancji pokarmowych. Probiotyki regulują skład mikroflory bakteryjnej w jelitach i działają ochronnie na ich ścianki.

– Zapobiegania alergiom i chorobom – udowodniono, że probiotyki stosowane profilaktycznie zmniejszają u dzieci podatność na zakażenia mikroorganizmami chorobotwórczymi – w tym wywołującymi schorzenia dróg oddechowych.

Uwaga!

Podając dziecku probiotyk należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy można go podać maluchowi w określonym wieku, jaki jest termin przydatności do spożycia specyfiku i czy opakowanie jest oryginalnie zamknięte i szczelne.

W jakim celu chcecie podawać probiotyki dziecku? Sami je stosujecie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak stosować leki osłonowe?
Następny artykułTran w diecie dziecka

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here