Rodzice, którzy podają swoim dzieciom tran, twierdzą, że ich pociechy są zdrowsze: rzadziej chorują i szybciej wracają do zdrowia.

Tran:
– zwiększa odporność
– zapobiega niedoborom witamin A i D
– dostarcza organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Wybierając tran dla dziecka należy wziąć pod uwagę:
– wiek pociechy
– postać specyfiku
– podawane dziecku inne preparaty witaminowe.

Tranu nie należy stosować w czasie słonecznych okresów roku, czyli latem. Wynika to z tego, że w tym czasie, pod wpływem promieni słonecznych ludzki organizm sam potrafi zsyntetyzować potrzebną mu ilość witaminy D. Podanie tranu latem od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale jeśli dziecko przyjmuje inny preparat witaminowy, jeden z suplementów należy odstawić, by nie doprowadzić do przedawkowania witamin. Zawarte w tranie witaminy A i D są rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego ich nadmiar trudno usuwa się z organizmu i może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu ustroju.

tran stosowanie u dzieciphotoxpress.com

Jak stosować tran u dzieci?
– Niemowlęta – można podawać tran już od 6-7 tygodnia życia. Ważne, by jego stosowanie skonsultować z pediatrą, ponieważ tak małym dzieciom zalecane jest często podawanie syntetycznej witaminy D. Najprościej kupić tran w płynie i dozować maluchowi ściśle określoną ilość, dodając suplement do mleka.
– Dzieci starsze – można podawać tran na łyżeczce lub wymieszany z mlekiem. Te, które potrafią połykać kapsułki, mogą przyjmować tran w takiej właśnie postaci.

Złota rada: podając dziecku tran na łyżeczce, zaopatrz malca w śliniaczek. Plamy z tranu usuwa się naprawdę bardzo trudno.

W jakim celu chcecie podawać tran dziecku? Sami go stosujecie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułProbiotyki w diecie dziecka
Następny artykułTran – właściwości, stosowanie

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here