Zalety jedzenia słodzików

Niektórzy dietetycy są zdania, że produkty „light” są zdrowsze, ponieważ pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi i zmniejszają ryzyko miażdżycy. Żywność niskotłuszczowa z założenia ma być mniej tuczącym odpowiednikiem swoich bardziej tuczących wersji. Niskokaloryczny pokarm ma słodki smak dzięki zawartości takich substancji, jak aspartam czy sorbitol. Dieta obfita w produkty typu „light” to znakomite rozwiązanie dla osób chorych na cukrzycę „bezcukrową”. Muszą one ograniczyć spożywanie węglowodanów. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które nie są słodzone cukrem: płatki śniadaniowe, zagęszczone soki czy napoje musujące. Ponieważ nie zawierają one cukru, można spożywać je bez strachu o swoją sylwetkę. Ponadto biały cukier zakwasza organizm jest przetwarzany chemicznie, co obniża jego konkurencyjność względem słodzików.

Wady jedzenia słodzików

Produkty, zawierające słodzik, trzeba jeść z umiarem. Substancje zastępujące tłuszcz, przyśpieszają proces trawienia: jedzenie prędzej pokonuje swoją „trasę” w przewodzie pokarmowym i krócej zalega w jelitach. W rezultacie nasz organizm nie ma wystarczająco dużo czasu, żeby przyswoić wszystkie, potrzebne mu składniki odżywcze. Marnotrawstwo, które następuje wskutek nadmiernego spożywania słodzików, może wywoływać biegunki, a w dalszej perspektywie prowadzić do niestrawności. Z tego względu osoby, które odchudzają się, powinny powrócić do spożywania cukru, jak tylko osiągną zamierzony efekt. Cukier jest naturalnym konserwantem. Pozbawione go produkty, takie jak niskosłodzone dżemy, zawierają więcej niezdrowych utrwalaczy i środków, wydłużających datę spożycia. Jogurty i serki o obniżonej zawartości cukru zwiększają przyrost złego cholesterolu we krwi. Dzieje się tak dlatego, że dodaje się do nich większe ilości mleka w proszku. Co ciekawe, słodycze typu „light” nie różnią się znacznie pod względem kalorii od swoich odpowiedników, zawierających cukier. Aby dobrze smakowały, dodaje się do nich więcej tłuszczu.

Co i z jakich powodów preferujecie, słodzik czy cukier? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCynamon – właściwości
Następny artykułProfilaktyka chorób serca

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here