Noworodki często płaczą. Może być to oznaka różnych dolegliwości bądź po prostu gorszego nastroju. Rodzice na początku czują się zdezorientowani, nie wiedzą co mogą robić źle, dlaczego ich pociecha wciąż płacze. Jednakże z czasem nauczą się wyczuwać co może być przyczyną płaczu, muszą tylko poznać swoje maleństwo. Szczególnie mamy nauczą się rozróżniać płacz spowodowany przez głód, brudną pieluszkę, czy kolkę. Gdy noworodek płacze w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy nie ma mokrej bądź brudnej pieluszki, następnie spróbować je nakarmić.

Pamiętajmy, iż żołądek noworodka jest maleńki, dlatego dziecko na początku spożywa małe ilości mleka, a gdy jest karmione piersią może szybciej odczuwać głód. Dziecko zaraz po urodzeniu odczuwa potrzebę ssania, gdyż działa to na niego uspokajająco, warto dać smoczek bądź włożyć jego piąstkę albo paluszek do buzi.

Dziecku może również dolegać niestrawność i kolka. Należy pamiętać, iż noworodki nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu trawienia. Czasami konieczna jest zmiana diety mamy, gdy noworodek karmiony jest piersią, podawanie dziecku herbatek ziołowych i masowanie brzuszka. Równie częstym problemem jest zgaga. Ulewanie jest bardzo nieprzyjemne, gdyż kwasy żołądkowe działają drażniąco na przełyk. Dobrze jest po jedzeniu unieść dziecko do pozycji pionowej, aby powietrze zalegające w brzuszku maleństwa mogło się odbić.

Noworodki płaczem mogą sygnalizować także chorobę – katar, kaszel, biegunka, temperatura są uciążliwe dla dorosłego, a co dopiero dla takiego maleństwa. Wówczas należy udać się z malcem do pediatry, który zdiagnozuje dolegliwości dziecka i przepisze konieczne lekarstwa. Gdy wykluczymy wspomniane wcześniej objawy, powinniśmy wziąć pod uwagę zmęczenie i gorszy nastrój maluszka, może po prostu potrzebuje więcej bliskości z rodzicami?

Pamiętajmy, iż noworodek poprzez płacz próbuje powiedzieć nam zarówno o swoich potrzebach, jak i dolegliwościach. Aby pomóc dziecku najpierw należy je przewinąć, nakarmić oraz dać smoczek. Gdy to zawiedzie możemy spróbować ciasno owinąć maleństwo w kocyk i pokołysać, przy uspokajającej muzyce. Nigdy nie wolno potrząsać dzieckiem! Aby uspokoić malca można również włączyć szum – odkurzacz czy radio nie nastawione na żadną stację. Warto także ograniczyć ilość docierających do malca bodźców, przygasić światło, ściszyć telewizor, czy zasłonić okna.

Ważne, aby zachować cierpliwość i czule traktować dziecko. Pamiętajmy, iż dziecko potrafi doskonale wyczuć zdenerwowanie bliskiej osoby, a to na pewno nie pomoże w uspokojeniu malca.

Macie jakieś problemy ze swoim Maluszkiem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajczęstsze problemy nastolatków
Następny artykułNajczęstsze problemy z niemowlakiem

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here