Najczęstszym problemem w wieku niemowlęcym jest zmieniający się rytm snu, a co za tym idzie problemy ze snem. Dziecko bywa wtedy rozdrażnione i zmęczone, dlatego ważne są drzemki popołudniowe i przebywanie z dzieckiem na świeżym powietrzu, jeżeli tylko warunki atmosferyczne na to pozwalają. Dotleniony malec łatwiej zasypia, dlatego pamiętajmy, aby nawet zimną dbać o wietrzenie pokoju dziecka przed snem.

Szczególnie bolesnym problemem, z jakim boryka się niemowlak, jest ząbkowanie. Ból dziąseł, swędzenie, a nawet gorączka stają się przyczyną frustracji i płaczu malca. U rocznych maluchów pojawiają się lęki przed obcymi ludźmi, dlatego ważne jest aby rodzice stopniowo przyzwyczajali swoją pociechę do nowych twarzy, trzymając obcych na dystans, jednakże nie ograniczając kontaktów ze znajomymi. Bardzo ważne jest, aby nie pozostawiać dziecka samego z człowiekiem, do którego odczuwa lęk i brak zaufania. Podczas odwiedzin rodzic powinien być blisko dziecka, aby czuło się bezpiecznie i stopniowo mogło przyzwyczajać się do nowych osób.

Częstymi problemami są uczulenia i alergie, które dolegają dziecku, a uczucia pieczenia i swędzenia są wyjątkowo nieprzyjemne. Dzieci w tym wieku często miewają zmienne nastroje, a co za tym idzie czasami bywają rozdrażnione i nerwowe. Warto zwrócić uwagę czy maluch nie cierpi na tzw. pieluszkowe zapalenie skóry. Wówczas przyda się wietrzenie skóry, aby docierało do niej więcej powietrza, jak również smarowanie maściami łagodzącymi podrażnionych miejsc.

Każdy niemowlak ma lepsze i gorsze dni. Ważne jest, aby w czasie trudniejszych chwil okazać mu zrozumienie i cierpliwość. Starsze dziecko, które zaczyna odkrywać świat zaczyna się buntować w poszukiwaniu niezależności oraz poznawaniu granic, co wolno a czego nie. Gdy dziecko przeżywa gorsze dni spróbujmy dać mu smoczek, jeżeli jeszcze go używa, kołysać na rękach bądź w wózku. Dobrym pomysłem są długie spacery i przejażdżki samochodem. Rodzice powinni szukać sposobu na swoje dziecku, a jeżeli wyczerpią wszystkie swoje pomysły, po prostu trzeba przeczekać zły nastrój.

Macie jakieś problemy ze swoim Maluszkiem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajczęstsze problemy z noworodkiem
Następny artykułNajczęstsze problemy z przedszkolakiem

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here