Dziecko Czy dziecko powinno spać z rodzicami?

Czy dziecko powinno spać z rodzicami?

-

Chociaż wszystkie dzieci są inne, jednak każde niemowlę potrzebuje bliskiego kontaktu z nami, przytulania, które daje mu poczucie bezpieczeństwa. Najważniejszy w rozwoju dziecka jest wpływ otoczenia, bodźce jakie otrzymuje z zewnątrz kształtują jego psychikę. Układ nerwowy wraz z mózgiem rozwija się korzystniej gdy otrzymuje właściwe bodźce ze środowiska. Wczesne doznania znacząco wpływają nanasze zachowania w przyszłości. Jeśli nie chcemy spać z dzieckiem zastanówmy się co nas przed tym hamuje? Czy jest to lęk przed tym, że zrobimy mu krzywdę? Nie musimy odczuwać strachu, że przygnieciemy maluszka podczas snu, podobnie jak za sprawą instynktu nie spadamy z łóżka. Nie należy jednak spać z dzieckiem pod wpływem alkoholu, mocnych leków czy substancji psychoaktywnych. Jeśli obawiamy się, że dziecko spadnie, śpijmy po prostu na materacu położonym na podłodze. Z boczku materaca dodatkowo możemy zabezpieczyć się np. poduszkami. Jeśli boimy się, że dziecko ulegnie przegrzaniu, śpijmy po pod lżejszym nakryciem.

Obawa przed zubożeniem życia erotycznego rodziców jest problemem ludzi bez fantazji, którzy kochają się jedynie w łóżku i w nocy. Jeśli warunki domowe nie dają nam jednak swobody w prowadzeniu życia erotycznego, możemy maluszka położyć na czas uciech w łóżeczku. Nie spanie z dzieckiem, a rutyna, monotonia i nieustanne zmęczenie rodziców są zabójcami udanego pożycia.

Często, mimo że jednak chcemy spać z maluchemboimy się, że przyzwyczai się on do notorycznego tkwienia w naszym łóżku. Nikt nas jednak nie zmusza do wspólnego spania, aż nasza pociecha osiągnie wiek dojrzały. Dopóki nie nauczy się chodzić na pewno nie będzie nam zapewniała nagłych a niespodziewanych nalotów. Po prostu z czasem, powolutku, przyzwyczajajmy ją do spania w swoim łóżeczku. Niezłą motywacją dla dziecka może być tu uatrakcyjnienie jego pokoju. Fantazyjna kołderka, łóżeczko zamienione w karocę czy auto nie wymagają masy pieniędzy. Wystarczy odrobina zdolności manualnych i wyobraźni rodziców. W przemianę sypialni w bajkowy świat zaangażować można także dziecko.

Jeśli nie chcemy spać z dzieckiem, bo po prostu nie chcemy, najzwyczajniej tego nie róbmy. Maluch wbrew pozorom wyczuwa nasze nastroje i będzie wiedział, że jest niechciany. Wtedy ustawmy sobie łóżeczko jak najbliżej nas, tak aby mieć maluszka na wyciągnięcie ręki, aby móc go w każdej chwili dotknąć. Gdy już wstaniemy tulmy je jednak jak najwięcej. Następnie warto byłoby solidnie się zastanowić co nam przeszkadza we wspólnym spaniu, oprócz wyżej wymienionych wątpliwości. Argument „bo rodzice też ze mną nie spali” nie jest tu najlepszy.

A jaka jest Wasza opinia na ten temat? Czekamy na komentarze.

Magdalena Wolna

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak dobrać kolor ścian?

Jeśli nasze mieszkanie jest gotowe do malowania pozostaje nam już tylko wybór odpowiedniego rodzaju farby oraz dobór idealnego koloru. Niestety nie jest to prosta decyzja, gdyż na rynku mamy szeroki wybór emulsji i jeszcze większą ilość możliwych odcieni.

Jak grać w Fasolki? Zasady

Fasolki są grą karcianą dla trzech do pięciu osób występującą również pod niemiecką nazwą Bohnanza. Gra nie może się poszczycić długą tradycją, gdyż powstała (w Niemczech) zaledwie pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Gra bardzo szybko jednak zyskała wielką popularność nie tylko wśród Niemców. Fasolki zostały przetłumaczone na osiem języków. Istnieje także polska.

Zobacz też

Jak wyłączyć RSS w Outlook?

RSS to przydatne narzędzie służące do agregowania danych. Jednak czasami natłok informacji może stać się męczący. Dlatego warto zrezygnować z niektórych kanałów.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: