Małe kroczki
Dziecko zanim zostanie zostawione z nianią powinno być powoli przygotowywane do rozstania z mamą. Na początku można zostawiać dziecko z tatą i pokazywać, że ten czas jest bardzo ciekawy. Następnie możemy zaangażować kogoś z rodziny i powtarzać wychodzenie z domu. Ten czas rodzice mogą wykorzystać na przyjemną kawę we dwoje w kawiarence blisko domu. Następnym krokiem jest wybór opiekunki. Sposób, w jaki znajdujemy opiekunkę może być różny: może to być osoba polecona, z agencji lub znaleziona przez ogłoszenie. Opiekunka powinna być osobą lubiącą dzieci, otwartą, ciepłą i cierpliwą. Gdy niania dla małego skarbu jest wybrana pozostaje już tylko zaprzyjaźnić go z opiekunką. Wprowadzanie niani w życie rodzinne staje się etapami. Zapraszamy opiekunkę na herbatę, potem na trochę dłużej a następnie pozwalamy aby bawiła się dzieckiem kiedy my krzątamy się po kuchni. W momencie gdy zauważymy że nasze dziecko dobrze się czuje w jej obecności wychodzimy wynieść śmieci, następnie sukcesywnie wydłużamy czas rozstania.

Ból rozstania
Czasami czas rozstania staje się czasem histerii lub dziecko od początku trzyma się nogi swojej mamy. Jeśli dziecko płacze przy rozstaniu, to nie ma w tym nic dziwnego. Dzieci przyzwyczajone do obecności mamy, która była z nimi „zawsze” nie wyobraża sobie czasu bez niej. Dajmy dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji, zaś niani czas na przekonanie dziecka do siebie.

Baczny obserwator
Rodzice powinni być ostrożni – dziecko patrzy jak oni odnoszą się do niani. Jeśli rodzic ma nieufne podejście do opiekunki maluch zaraz to wyczuje i jego strach będzie jeszcze większy. Korzystniej będzie przy dziecku nie mówić o swoich obawach dotyczących nowej osoby w domu. Obserwujmy też jak dziecko reaguje na opiekunkę. Jeśli rodzic widzi lęk w dziecku, niechęć do niani (mimo upływu czasu) warto zastanowić się nad powodami. Można ich szukać pytając dziecko, opiekunkę czy zakładając kamery w mieszkaniu. Każda rodzina posiada swoje sposoby na zdobywanie informacji.

Jak myślisz, skąd wynikają te problemy? Zastanawiałaś się nad zmianą osoby opiekującej się dzieckiem?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMoje dziecko nie chce iść do szkoły – co zrobić?
Następny artykułJakie zajęcia dodatkowe wybrać dla dziecka?

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here