Rodzina Moje dziecko nie chce iść do szkoły - co...

Moje dziecko nie chce iść do szkoły – co zrobić?

-

Zanim dziecko pójdzie pierwszy raz do szkoły spędza dużo czasu z rodzicami. Jest to czas beztroski i radości. Nie ma wielu obowiązków (czasem nie ma ich wcale). Pójście do szkoły zmienia życie dziecka o 180 stopni. Idzie do nowego miejsca na kilka godzin dziennie, poznaje nowych znajomych, biega po korytarzach pełnych dzieci i ma obowiązek nauki oraz odrabiania lekcji. Trzeba je dobrze przygotować do tej zmiany.

W okresie przedszkolnym można mu opowiadać miłe historie, które przydarzyły się jego rodzicom w okresie szkolnym. Dziecko nabierze przekonania, iż jest to miejsce, w którym może dziać się dużo ciekawych rzeczy. Samo będzie pytało o to, kiedy ono pójdzie do szkoły.

Gdy już uczęszcza do szkoły
Zarówno dorosły jak i dziecko ma prawo do złego dnia. Jednak gdy zdarza nam się trudniejszy dzień nie rzucamy wszystkiego, nie robimy sobie wolnego. Mamy obowiązek. Dzieci mają obowiązek chodzenia do szkoły. Trzeba swoją pociechę wysłuchać i zapewnić o zrozumieniu, o tym, że wiecie jak może być jej trudno ale… do szkoły należy iść. Rodzic chciałby czasami ulżyć, pomóc swojemu dziecku i może mieć pokusę pozwolenia mu na zostanie w domu. Niestety takie posunięcie może pociągnąć za sobą chęć częstego opuszczania szkoły. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest rozmowa i pokrzepienie.

Poważne problemy
Jeśli jednak niechęć dziecka nie jest związana w chwilową niedyspozycją, warto zastanowić się nad powodami, które skłaniają dziecko do uchylania się przed pójściem do szkoły.

Powody mogą być różne
Jeśli jest to pierwszy dzień w szkole, lęk może dotyczyć strachu przed nowym i nieznanym. Gdy dziecko zazwyczaj chodzi chętnie i nagle przestaje chcieć uczęszczać do szkoły, może to oznaczać kłopoty. Mogą one dotyczyć kolegów, nauczycieli czy po prostu nauki.

Zazwyczaj dzieci uczące się w jednej szkole mieszkają blisko siebie. Jeśli uda się poznać inne dzieci, które będą uczyły się z naszym pierwszakiem, warto aby spotkali się kilka razy. Wtedy minie strach przed tym, że nikogo się nie zna. Doda to dziecku pewności siebie.

Jak myślisz, skąd wynika niechęć dziecka? Czy ma jakieś konkretne powody czy to zwykły lęk przed nieznaną lub nielubianą sytuacją?

Agnieszka Gradowska

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

System CBS, ABS w motocyklu

Od dłuższego czasu zauważyć można rosnącą tendencję do montowania w motocyklach systemów bezpiecznego hamowania. W przyszłości produkowane pojazdy mają odznaczać się coraz większym poziomem stosowanych w standardzie zabezpieczeń. Pierwsze z nich dotyczą właśnie układów hamowania, gdzie ryzyko wypadku jest większe niż w przypadku innych manewrów. Rosnąca moc motocykli wymuszała coraz to skuteczniejsze hamowanie. Obecnie dominują dwa klasyczne systemy kontrolujące i wspomagające kierowcę podczas hamowania.

Poród przedwczesny – przyczyny, objawy

Poród przedwczesny jest dosyć często patologią, z którą stykają się lekarze ginekolodzy-położnicy. Patrząc na nią z punktu widzenia statystycznego, okazuje się, że dotyczy ona nawet kilku 7-8% kobiet ciężarnych.

Zobacz też

Jak zrobić czarne kolczyki z koralików?

Czarna biżuteria jest bardzo uniwersalna, pasuje do wszystkich strojów i jest odpowiednia na niemalże każdą okazje – do pracy, na imprezę, czy eleganckie przyjęcie. Wykonanie ich nie musi być skomplikowane, nawet gdy mamy zamiar użyć wielu różnych elementów. Na przedstawiony tutaj projekt składają się - 2 czarne koraliki z onyksu rozdzielone intensywnie czerwoną ceramiczną kuleczką, która nieco ożywi tę ciemną biżuterię.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: