Dziecko Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Jak przekonać dziecko do przedszkola?

-

Obowiązek
Niestety, każdy musi wypełniać swoje obowiązki: rodzice idą do pracy, a dzieci do przedszkola lub szkoły.

W codziennym pokonywaniu niechęci do wyjścia do przedszkola pomóc mogą dzieciom rytuały. Dobrze więc dziecko budzić o jeden godzinie jakim radosnym „zagajeniem”, np.: piosenką, wierszem czy okrzykiem. W ten sposób dziecko wchodzi od momentu otworzenia oczu w „grę”. Warto pomyśleć wcześniej jaka kolejność dla waszego dziecka będzie najlepsza. Toaleta, jedzenie i ubieranie to czynności, które należy uporządkować. Zazwyczaj dzieci po przebudzeniu chcą iść do łazienki – dlatego pierwsze miejsce jest już zajęte. Na drugim miejscu powinna być czynność, która zabiera waszemu dziecku mniej czasu – jedne dzieci będą szybko wyskakiwały z piżamki a inne pochłaniały jedzenie. Ostania czynność przed wyjściem raczej powinna być tą, która sprawi najwięcej kłopotu. Dlaczego? Gdybyśmy zaczęli od tej, która jest kłopotliwa dolinnych moglibyśmy już nie dojść. A tak – dwie ważne sprawy już za rodzicami i dzieckiem a trzecia w trakcie. Oczywiście, trzeba zaleźć sposób na guzdranie się naszego malucha przed wyjściem.

Czas biegnie
Niestety danie dziecku większej ilości czasu nie pomoże, a wręcz – może zaszkodzić. Dziecko zacznie wtedy wymyślać „100” innych powodów dla których nie powinien iść do przedszkola. Dlatego warto ten ostanie etap zamykać również jakim rytuałem. Piosenką: Hej ho, hej ho, do przedszkola by się szło!, czy zawodami mamy czy taty i dziecka w kto pierwszy będzie gotowy przy drzwiach. W przedszkolu rodzic zostawia dziecko uśmiechając się, dając dziecku sygnał i nadzieję na dobry czas.

Jeśli dziecko ma opory przed chodzeniem do przedszkola warto zapytać panie kogo najbardziej lubi z grupy i zaprosić kolegę czy koleżankę do domu, pozwolić się dzieciom zaprzyjaźnić. Dziecko mając w przedszkolu osobę którą bardzo lubi, czuje się przy niej dobrze – chętniej będzie do niego chodziło.
Dzieci lubią towarzystwo, po przekroczeniu progu przedszkola często zapominają o porannym ociąganiu.

Macie jakieś inne pomysły, jak zachęcić dziecko do przedszkola? Co może oswoić go z nową sytuacją?

Agnieszka Gradowska

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zlikwidować działalność gospodarczą krok po kroku?

Powody zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej mogą być bardzo różne, nierentowność firmy czy różnego rodzaju powody osobiste. Bez względu jednak na przyczynę koniecznie trzeba prawidłowo przeprowadzić likwidację firmy tak aby uniknąć przyszłych kłopotów.

Zasady działania placówek partnerskich banków

Klienci wchodząc do oddziału, o którym wiedzą, że nie jest on placówką własną banku, często boją się ze zostaną oszukani lub obsłużeni z niewystarczającą starannością. Takie obawy zwykle wynikają z niewiedzy, na czym polegają świadczone usługi i jaka umowa została zawarta pomiędzy przedsiębiorcą a bankiem.

Zobacz też

Czym jest przemoc wobec dzieci?

Dzieci, które doświadczają przemocy, często stają się jej sprawcami w swym dorosłym życiu. Czy dzieciństwo bez przemocy pomaga dzieciom kontrolować agresywne zachowania w późniejszych latach?

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: