Dziecko Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Jak przekonać dziecko do przedszkola?

-

Obowiązek
Niestety, każdy musi wypełniać swoje obowiązki: rodzice idą do pracy, a dzieci do przedszkola lub szkoły.

W codziennym pokonywaniu niechęci do wyjścia do przedszkola pomóc mogą dzieciom rytuały. Dobrze więc dziecko budzić o jeden godzinie jakim radosnym „zagajeniem”, np.: piosenką, wierszem czy okrzykiem. W ten sposób dziecko wchodzi od momentu otworzenia oczu w „grę”. Warto pomyśleć wcześniej jaka kolejność dla waszego dziecka będzie najlepsza. Toaleta, jedzenie i ubieranie to czynności, które należy uporządkować. Zazwyczaj dzieci po przebudzeniu chcą iść do łazienki – dlatego pierwsze miejsce jest już zajęte. Na drugim miejscu powinna być czynność, która zabiera waszemu dziecku mniej czasu – jedne dzieci będą szybko wyskakiwały z piżamki a inne pochłaniały jedzenie. Ostania czynność przed wyjściem raczej powinna być tą, która sprawi najwięcej kłopotu. Dlaczego? Gdybyśmy zaczęli od tej, która jest kłopotliwa dolinnych moglibyśmy już nie dojść. A tak – dwie ważne sprawy już za rodzicami i dzieckiem a trzecia w trakcie. Oczywiście, trzeba zaleźć sposób na guzdranie się naszego malucha przed wyjściem.

Czas biegnie
Niestety danie dziecku większej ilości czasu nie pomoże, a wręcz – może zaszkodzić. Dziecko zacznie wtedy wymyślać „100” innych powodów dla których nie powinien iść do przedszkola. Dlatego warto ten ostanie etap zamykać również jakim rytuałem. Piosenką: Hej ho, hej ho, do przedszkola by się szło!, czy zawodami mamy czy taty i dziecka w kto pierwszy będzie gotowy przy drzwiach. W przedszkolu rodzic zostawia dziecko uśmiechając się, dając dziecku sygnał i nadzieję na dobry czas.

Jeśli dziecko ma opory przed chodzeniem do przedszkola warto zapytać panie kogo najbardziej lubi z grupy i zaprosić kolegę czy koleżankę do domu, pozwolić się dzieciom zaprzyjaźnić. Dziecko mając w przedszkolu osobę którą bardzo lubi, czuje się przy niej dobrze – chętniej będzie do niego chodziło.
Dzieci lubią towarzystwo, po przekroczeniu progu przedszkola często zapominają o porannym ociąganiu.

Macie jakieś inne pomysły, jak zachęcić dziecko do przedszkola? Co może oswoić go z nową sytuacją?

Agnieszka Gradowska

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zarobki w Chorwacji

1 lipca 2013 r. Chorwacja została jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jak wygląda tamtejszy rynek pracy? Czy Chorwaci zarabiają więcej niż Polacy?

Co warto zobaczyć w Luksemburgu?

Luksemburg to jeden z najmniejszych, ale i najzamożniejszych krajów Unii Europejskiej oraz centrum przemysłu, finansów i technologii. Choć być może trudno w to uwierzyć, gromadzi on na niewielkiej powierzchni zabytki i okazy pięknej przyrody. Znajdujący się od zawsze na granicy kultury łacińskiej i germańskiej kraj może zaoferować turystom więcej, niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

Zobacz też

Jak leczyć migotanie przedsionków serca?

W rozpoznaniu migotania przedsionków pewną rolą odgrywają objawy, z którymi pacjent zgłasza się do lekarza. Zazwyczaj odczuwa on kołatania serca. Chorzy opisują to jako odczuwanie bicia własnego serca. Czasem mówią, że mają wrażenie, jakby serce chciało wyskoczyć im z klatki piersiowej.

Ginekomastia – gdzie szukać pomocy

Zaburzenia hormonalne pojawiają się w populacji dość często. Niektóre z nich mogą być bardzo poważne dla naszego zdrowia, inne...

Czym jest work-life balance i jak go osiągnąć?

Wielu osobom wydaje się, że udane życie zawodowe oraz prywatne jednocześnie nie jest możliwe. Nic bardziej mylnego, a dowodem...

Może Cię zainteresuje: