Dzieci zazwyczaj bardzo lubią zabawy plastyczne. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ dzięki temu nasze maleństwa mogą nawet jako bardzo małe ćwiczyć swoje rączki. Czyli pierwsze zabawy plastyczne to: lepienie z ciastoliny, piaskoliny czy piankoliny. Dużo radości mogą maluszkom dać zabawy w odciskanie swoich rączek. Pamiętajmy, że na rynku znajdują się specjalne farby do malowania rękoma przez dzieci. Można też zakupić specjalne stemple z gąbki – duże i małe. A skoro stemple, to następnym etapem mogą być pieczątki. Trzeba jednak pamiętać o specjalnym ubiorze dla dziecka, ponieważ można mieć duże kłopoty z ubraniami. W tym celu wykorzystujemy stare koszulki mamy lub taty lub zakupujemy plastikowe fartuchy.
Żyrafa – potrzebujemy opakowanie po sprayu do mycia okien, żółtego papieru samoprzylepnego i brązowej plasteliny. Opakowanie powinno być bardzo dokładnie umyte. Wycinamy (my lub dziecko – w zależności od wieku) z żółtego papieru takie kawałki aby okleić opakowanie. Oklejamy je i robimy kropki z plasteliny. Oklejamy również górę opakowania tak aby stworzyć głowę. Oczy i czułki robimy z plasteliny i doczepiamy ogon żółtego papieru. Tak zrobiona żyrafa może potem służyć do spryskiwania kwiatów doniczkowych.
Motyl – potrzebujemy duży karton i różnego rodzaju nasiona oraz mocny klej. Rysujemy schemat ogromnego motyla. Przyklejamy nasiona fasoli, maku, grochu czy ryżu tak, aby tworzyły piękne wzory. Praca jest prosta a bardzo efektowna. Może potem stanowić doskonałą ozdobę pokoju.
Ogród – potrzebujemy mąkę, tyle samo soli i troszkę wody. Mieszamy te składniki tak aby powstała jednolita masa. Rozsmarowujemy centymetrową warstwę na plastikowym, jednorazowym talerzu. Wcześniej udajemy się z dzieckiem na spacer i zbieramy różne skarby natury. Następnie umieszczamy je na naszym podkładzie z mąki i soli i zostawiamy na noc. Gdy masa wyschnie dziecko może kompozycję pomalować. Powstanie ciekawa przestrzenna kompozycja.
Cień – przygotowujemy kolorowy karton, prosimy dziecko o położenie na nim głowy i odrysowujemy ją. Potem zamieniamy się i dziecko odrysowuje głowę rodzica. Wycinamy głowy i naklejamy na kontrastujący papier. I zabawa skończona.
Kolaż – przygotowujemy zdjęcia z waszej rodziny, które mogą ulec zniszczeniu. Dziecko ma zadanie powycinać postacie bądź rzeczy i poukładać je według swojego pomysłu. Można na koniec dopracować obraz kredkami lub mazakami.
Mozaika – rysujemy schemat, na przykład: samochodu i przygotowujemy farby i waciki. Zadanie polega na stawianie kropek wacikami tak aby powstał obraz. Gdy farba wyschnie powstaje fantastyczny obraz.
Malowanie na chusteczkach higienicznych – nakładamy na chustki farbę za pomocą pędzelka lub wacika. Farba może być rozwodniona lub gęsta, będzie wówczas dawała różne efekty. Pomalowaną chustkę zostawiamy do zaschnięcia a następnie przyklejamy do kartki tworząc obraz. Na ozdobioną chustkę można jeszcze przykleić inne wzory.
Drewniane kwiaty – przygotowujemy kredki, temperówkę, kartkę oraz klej. Na kartkę przyklejamy jak najwięcej kwiatów stworzonych z pozostałości po temperowaniu kredek. Do każdego kwiatka trzeba dorysować łodygę z listkami i gotowy obraz. Prosta praca – nadaje się nawet dla mało sprawnych rączek.
Męska rzecz – przygotowujemy kartkę, farby i samochodziki z ciekawym bieżnikiem opon. Malujemy kartę dość grubą warstwą farby po czym jedziemy samochodzikami po naszej plamie. Powstają interesujące wzory. Praca ciekawie będzie wyglądać w ramce z kartki o odpowiednim kolorze.
Słodka praca – należy przygotować wodę z dużą ilością cukru. Malujemy tą cukrzoną wodą całą techniczną kartkę a następnie rysujemy dowolny rysunek farbami plakatowymi. Czekamy aż praca wyschnie – pilnujemy aby dzieci jej nie lizały.
Zaczarowana nitka – maczamy różnego rodzaju nicie farbie. Kładziemy pojedynczą nić na kartce, przykrywamy druga kartką i przyciskamy książką. Wyciągamy naszą nić w dowolny sposób. I podobnie robimy z innymi nićmi. Powstanie nietypowy obraz. Do końca sam twórca nie wie jak praca będzie wyglądała.
Negatyw – zazwyczaj prace wykonywane są na białej kartce a zamazywane kredką lub ołówkiem. Tym razem zrobimy odwrotnie – otóż całą kartkę dziecko zamalowuje ołówkiem a następnie gumką rysuje obraz. Praca wygląda ciekawie i tajemniczo.
Macie jakieś inne propozycje zabaw plastycznych? Podzielcie się pomysłami.
wow